Wkłady kominowe 0

W ostatnich latach temat techniki grzewczej staje się bardzo głośny i jest szczegółowo analizowany. Wraz z rosnącą świadomością polaków, dotyczącą zanieczyszczenia powietrza spalinami z kotłów grzewczych, rozwija się także technologia produkcji kotłów. Producenci zaczynają zwracać większą uwagę na ochronę środowiska, przy tym dążą do jak najmniejszych strat energii i maksymalne wykorzystanie jej do ogrzewania. Wobec tego proces spalania staje się bardziej pełny, większa część paliwa zostaje dopalona, przez co spaliny biegnące do domowych kominów także są nieco inne. To zmusza właścicieli obiektów do szukania nowych rozwiązań w systemie odprowadzania spalin.

Wkłady kominowe — co to takiego?

Nie zawsze zmiana pieca na bardziej wydajny i ekologiczny ma dobry wpływ na komin. Bywa, że istniejące systemy kominowe, najczęściej ceramiczne, zaczynają wchodzić w reakcję ze skroplonymi spalinami i nie wytrzymują wyższej temperatury spalin, albo zwyczajnie tracą szczelność. Wtedy najlepszym rozwiązaniem okazują się wkłady kominowe stalowe, które ochronią dotychczasową konstrukcję przed bezpośrednim działaniem spalin. Stosuje się je także w nowych budynkach, gdzie wypełniają tradycyjny ceglany komin, często bardziej pasujący estetycznie do budynku mieszkaniowego. Wkłady kominowe mogą również tworzyć systemy wentylacyjne w budynkach, a zastosowanie znajdą zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemyśle.

Systemy wkładów kominowych

Wkłady kominowe produkowane są w krótkich odcinkach, które łączone ze sobą tworzą samodzielne systemy odprowadzania spalin. Producenci oferują proste rury o różnorodnych średnicach, a także kilku wariantach długości. Dostępne są również wszelkiego rodzaju kolanka o różnym kącie nachylenia, a także trójniki, wyczystki i elementy redukując średnice rur. Zwieńczeniem systemu są płyty dachowe z przeciwdeszczowym kołnierzem, dostosowane do kąta pochylenia połaci. Wszystkie poszczególne elementy mają ułatwić stworzenie instalacji, odpowiadającej założonym wymiarom.

Łączenie elementów

Poszczególne elementy zakończone są kielichowo, aby łączyły się ze sobą na wcisk. Dodatkowo często łączenia są spawane plazmowo, co gwarantuje odpowiednią szczelność całego systemu. Wkłady wykonuje się z wysokiej jakości stali, która nie powinna ulegać uszkodzeniu przez wiele lat.

Wkłady kominowe żaroodporne

Wkłady ze stali żaroodpornej znajdują zastosowanie przy odprowadzaniu spalin z pieców na paliwa stałe. Wszędzie tam, gdzie pali się węglem, miałem, peletem, a także przy kominkach, należy zastosować właśnie stal żaroodporną, ponieważ wysoka temperatura, jaka wydziela się w procesie spalania, może uszkodzić dotychczasowe instalacje.

Wkłady kominowe kwasoodporne

Wkłady kominowe ze stali nierdzewnej stosuje się w miejscach, gdzie mamy do czynienia z kotłami na paliwa ciekłe i gazowe. Zastosowanie stali o wysokiej klasie odporności kwasowej, spowodowane jest innym składem chemicznym spalin, wydzielanych przez te paliwa. W obawie przed niszczącym skutkiem kwasów, skraplających się na ścianach komina, proponuje się właśnie wkład ze stali nierdzewnej.

Przekroje wkładów kominowych

Wkłady kominowe, ze względu na kształt przekroju, możemy podzielić na okrągłe i owalne, a stosuje się je w zależności od przekroju istniejącego komina. Jeśli mamy do czynienia z kominem o przekroju prostokątnym, stosuje się wkłady owalne, natomiast te w przekroju okrągłe, mają zastosowanie przy kominach kwadratowych. Obydwa warianty mają zapobiegać zmniejszeniu średnicy przepływu spalin w istniejącym kominie, co mogłoby powodować niewystarczającą płynność przebiegu spalin.

Wkłady elastyczne

W przypadku starych układów kominowych, w przypadku których rozbieranie ścian komina jest niebezpieczne, bądź nieopłacalne, można zastosować elastyczne wkłady kominowe. To nowe rozwiązanie doskonale sprawdza się przy krzywych i nieregularnych kominach. Wykonana z wysokiej jakości stali elastyczna rura jest wprowadzana do komina, a jej unikalna budowa gwarantuje szczelność całego układu.

Wkłady kominowe ze stali nierdzewnej lub żaroodpornej zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników, a dzięki długowieczności elementów oraz łatwości łączenia ich ze sobą, stają się funkcjonalne i coraz bardziej pożądane.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl