Samochody elektryczne zrewolucjonizowały światowy transport. Z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród mieszkańców większych miast. Samochody elektryczne swój rozgłos i uznanie zawdzięczają głównie ekologii, niższej awaryjności i wyższej wydajności. Mało tego, silniki EV są ponadto wyjątkowo ciche i pozwalają na stabilizację kosztów eksploatacji.
Decydując się na samochód elektryczny lub hybrydowy typu plug in, należy wziąć jednak pod uwagę nie tylko dość wysokie koszta zakupu, ale przede wszystkim sposób zasilania i ładowania baterii takiego samochodu.
Możliwości na Polskim i Europejskim rynku jest coraz więcej. Wraz z rozwojem elektromobilności, rozbudowuje się także ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Do dyspozycji są już bowiem nie tylko publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych, ale także prywatne, oferujące cały szereg korzyści – domowe stacje Wallbox.
Wallbox – co to jest?
Wallbox to innowacyjna ładowarka do samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug in, pozwalająca przede wszystkim uzyskać większą moc ładowania, skracając tym samym czas „elektrycznego tankowania” do minimum.
Najmocniejszy Wallbox posiada aż 22kW, co w porównaniu z fabryczną ładowarką dołączaną do wyposażenia każdego elektrycznego samochodu, daje prawie dziesięciokrotność tej mocy. Fabryczne ładowarki mają bowiem zwykle moc 2,3kW.
Owszem, dzięki temu, że ładowarki EV dysponują niewielką mocą, można je bez obaw podłączyć do zwykłego gniazdka. Aby naładować jednak nimi baterię do pełna, potrzeba kilkudziesięciu godzin, co w przypadku nagłych wyjazdów może być wyjątkowo uciążliwe.
Wallbox daje zatem przede wszystkim wygodę, spokój i oszczędność czasu. W przypadku Wallbox 22kW, ładowanie samochodu elektrycznego (np. Renault ZOE 52kWh) potrwa bowiem zaledwie 2,5 godziny. Z kolei Wallbox dla Tesla Model 3 (72,5 kWh) oferuje stuprocentowe naładowanie w czasie siedmiu godzin, czyli mniej więcej przez jedną noc. Można sobie jedynie wyobrazić, ile czasu zajmuje ładowanie tak dużego samochodu jak Tesla, fabryczną ładowarką o mocy 2,3kW...
Uśredniając zatem czas ładowania samochodu elektrycznego Wallbox'em, można wywnioskować, iż wynosi on od 4-8h, zaś w przypadku hybryd plug-in – od jednej do trzech godzin.
Stacja ładowania samochodów elektrycznych Wallbox, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest przeważnie na ścianie lub murze. W przypadku braku możliwości zawieszenia, Wallbox można umieścić na specjalnych stojakach lub słupkach.
Elektromobilność
Elektromobilność, jako wyraźnie zauważalny trend, stopniowo zmienia i napędza świat motoryzacji, wznosząc go na wyższy poziom nowoczesności. Mimo, iż cały czas pionierami europejskiej e-mobilności są kraje skandynawskie, to w Polsce zainteresowanie samochodami elektrycznymi stale rośnie. Warunkiem koniecznym do upowszechnienia elektromobilności jest jednak rozwój sieci stacji ładowania. Nadal występują one głównie w dużych miastach, na drogach ekspresowych, autostradach, czy w pobliżu hoteli (niespełna 1300stacji w całym kraju). Taki stan ogranicza swobodę przemieszczania się i pozbawia spokoju, jaki zapewnia nam pełny akumulator.
Wprowadzanie na rynek takich rozwiązań, jak domowe stacje ładowania Wallbox może przełożyć się zatem na wzrost liczby posiadaczy samochodów elektrycznych. Wallbox może sprawić bowiem, że transport na całym świecie stanie się czystszy i tańszy.
Łatwość zasilania stacją Wallbox zwiększy także komfort mieszkańców, zmniejszy emisję spalin czy natężenie hałasu. Zauważalna będzie również poprawa jakości powietrza.
Moc i czas ładowania auta elektrycznego
Ładowanie aut elektrycznych oraz związane z nim liczbowe parametry to bardzo istotna kwestia. Przed zakupem takiego samochodu czy stacji ładowania Wallbox warto wiedzieć, jak długo ładuje się samochód elektryczny oraz jaki jest jego zasięg i moc ładowania.
W domowych instalacjach i Wallboxach 1-3fazowych zwykle dostępny jest prąd zmienny. Aby obliczyć więc moc ładowania, potrzebujemy liczby faz, napięcia i natężenia połączenia zasilania dla stacji ładującej.
Na przykład, jeśli posiadamy najmocniejszy Wallbox 22kW, to nasza instalacja elektryczna musi być skonfigurowana do ładowania trójfazowego o natężeniu 32A.
Jeśli w domu posiadamy bezpieczniki 10A, które oznaczają instalację jednofazową, wtedy nasz Wallbox może mieć maksymalną moc 2,3kW (moc ładowania samochodu elektrycznego obliczana jest bowiem przy wykorzystaniu wzoru: P = 230V*10A=2300 VA=2,3kW)
Czas ładowania samochodu będzie z kolei zależny od pojemności akumulatora, którą koniecznie trzeba sprawdzić w wartości netto. Dzięki niej, będziemy w stanie obliczyć, ile czasu trwa ładowanie samochodu elektrycznego, dzieląc ją przez moc ładowania.
Na przykład : Jeśli akumulator Tesli o pojemności 85kWh chcemy naładować Wallboxem o mocy 22kW, wtedy czas ładowania wyniesie około 4h.
Koszty ładowania samochodu elektrycznego w domu
Całkowity koszt ładowania samochodu elektrycznego będzie zależny od obowiązującej stawki na kWh. Ta z kolei uzależniona jest od wybranej taryfy. Korzystając z taryfy G11 za 1kWh zapłacimy 0,55zł. Użytkownicy taryfy G12 będą mieli z kolei możliwość obniżenia stawki w porze nocnej i w weekendy do 0,35zł za 1kWh.
Przykład dla samochodu zużywającego około 17kW na 100km: Jeśli w ciągu roku przejeżdżamy 10000km, czyli około 28km dziennie to zużywamy 4,8kW dziennie. Dzienny koszt ładowania przy taryfie nocnej to zatem około 1,70zł. Średni koszt na 100km to z kolei około 6zł, czyli tyle, ile kosztuje obecnie 1litr paliwa.
Ładowanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki
Koszty ładowania samochodu elektrycznego można zredukować do minimum, dzięki nowoczesnej technologii zwanej fotowoltaiką.
Prywatne wytwarzanie energii elektrycznej z PV zyskuje na znaczeniu przy stale rosnących kosztach energii, dlatego ładowanie samochodu elektrycznego z własnego systemu fotowoltaicznego może być bardzo satysfakcjonującym przedsięwzięciem, które odciąży nie tylko portfel, ale także wyrzuty związane z zanieczyszczaniem środowiska.
System fotowoltaiczny o mocy 5kWp może dostarczać do 5000kWh energii rocznie. Jeśli więc samochód ma przykładowe zużycie 17kWh/100km to w prostym rachunku, możemy przejeździć prawie 2500 km miesięcznie bez emisji spalin.
Podczas korzystania z fotowoltaiki, maksymalna moc ładowania będzie zależała jednak od wielkości systemu i zużycia innych urządzeń w budynku. Im większy system fotowoltaiczny i mniejsze zużycie prądu przez urządzenia gospodarstwa domowego, tym większa moc ładowania dla Wallbox.
Jeżeli więc już na etapie projektowania systemu, uwzględnimy regularne podłączanie samochodu elektrycznego do prądu, zapewnimy sobie darmowe ładowanie. Fotowoltaika i Wallbox staną się darmowym dystrybutorem w naszym własnym garażu.
Ile kosztuje ładowarka do samochodu elektrycznego?
Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego Wallbox może okazać się inwestycją na lata. Przy wyborze nie należy zatem sugerować się wyłącznie ceną, a wziąć pod uwagę głównie bezpieczeństwo i wygodę korzystania z urządzenia. Cena Wallboxa jest bowiem bardzo zróżnicowana w zależności od potrzeb klienta.
Jeśli jednak skupilibyśmy się na liczbach, to zauważylibyśmy, że jeszcze kilka lat temu najtańszy Wallbox kosztował około 4-5tysięcy złotych. Dziś, dzięki rosnącej popularności i zainteresowaniu samochodami elektrycznymi, cena Wallbox stała się bardziej przystępna. Najtańsza domowa ładowarka do samochodu elektrycznego kosztuje obecnie 2-2,5tys zł. Należy jednak pamiętać, że za montaż również przyjdzie nam zapłacić i to czasem równowartość sprzętu.
Z racji wszechobecnej mobilności, eksperci zalecają jednak zainwestować w nieco droższy model Wallboxa z większą rezerwą mocy i dostępem do internetu, który pozwala uzyskać pełną kontrolę nad urządzeniem, siedząc wygodnie w kanapie. Za taki model Wallbox do mercedesa np. Terra AC 22kW zapłacimy już wtedy 6200zł netto. Z kolei Wallbox bmw Connect to cena 5950zł netto, a Wallbox Pulsar Plus - 3300zł netto.
Wallbox – montaż
O tym, czy można samodzielnie zainstalować Wallbox, będą świadczyły uprawnienia SEP w odpowiednich kategoriach. Jeśli nie posiadamy owych dokumentów, potwierdzających kwalifikację, niezbędna będzie pomoc elektryka z takim świadectwem.
Należy pamiętać, że Wallbox stanowi źródło ryzyka porażenia prądem, które pracuje pod napięciem 230V lub 400V. Powierzenie zatem zadania fachowcom, daje pewność, że Wallbox zostanie prawidłowo i bezpiecznie zamontowany. Profesjonalizm pozwoli uniknąć także awarii w przyszłości, a na dodatek nie pozbawi nas gwarancji na zakupiony sprzęt.
Producent ładowarek do samochodów elektrycznych zazwyczaj rekomenduje instalatora Wallbox'a, który posiada doświadczenie z montażem tego konkretnego produktu. W innym wypadku, najlepiej skonsultować się z lokalnym sprzedawcą samochodów elektrycznych lub wyszukać „instalator Wallbox” online.
Proces instalacji ładowarki do samochodów elektrycznych
Przede wszystkim należy skonsultować z fachowcem zapas mocy, jaką dysponujemy. Domowa instalacja elektryczna nie zawsze będzie bowiem przystosowana do dostarczania zasilania o tak wysokiej mocy. Wizja lokalna eksperta z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.
Jeśli instalacja nie spełnia wymogów Wallbox'a, wtedy elektryk wprowadzi niezbędne zmiany i poprowadzi do miejsca montażu przewody o większych przekrojach.
Miejsce montażu powinno być przemyślane. Najlepszy będzie zadaszony garaż, jeśli jednak zdecydujemy się na Wallbox z klasą odporności IP66, wtedy bez obaw można go zainstalować również na zewnątrz.
Czas montażu Wallbox charger wraz z uruchomieniem to zwykle 2-4h. Koszt to nawet 2,5 tysiąca złotych, jednak ustalany jest indywidualnie, w zależności od czasu, odległości rozdzielni, wymagań technicznych danej lokalizacji czy ilości użytego materiału do montażu.
Wallbox – najlepsze, domowe stacje ładowania (top 5)
Ze względu na małą liczbę publicznych stacji ładowania w naszym kraju, istnieje duża szansa, że Wallbox stanie się niedługo niezbędnym wyposażeniem każdego posiadacza samochodu elektrycznego.
Przed wyborem odpowiedniego modelu, zachęcamy do zapoznania się z rankingiem topowych ładowarek, przygotowanym przez Wallbox.pl:
-
Wallbox Pulsar / Wallbox Pulsar Plus – to najkorzystniejsza oferta Wallbox, dostępna w konfiguracji 7 do 22kW i trzech modelach: Wallbox Pulsar, Wallbox Pulsat Plus i Wallbox Copper. Pulsar stanowi najtańszą alternatywę, jednak nie posiada zabezpieczenia upływu prądu stałego. Stacje ładowania samochodów elektrycznych Wallbox Pulsar można zamontować wewnątrz jak i na zewnątrz, podłączając ją do Wi-Fi. Sieć bezprzewodowa pozwala na użycie specjalnej aplikacji, która steruje urządzeniem, pozwala zaplanować ładowanie, czy także ustawić przypomnienie.
-
Wallbox ABB Terra AC - to jedna z najlepszych, ale zarazem najdroższych przydomowych ładowarek, zapewniająca najbardziej zoptymalizowane ładowanie, zintegrowane z codziennym życiem. Wallbox Terra AC została przetestowana i oceniona zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Sprawdzi się zatem nie tylko w domach prywatnych czy wspólnotach mieszkaniowych, ale także w firmach, hotelach, centrach handlowych i obiektach sportowych.
Wallbox Terra AC to wyjątkowa jakość, kompaktowa i elegancka konstrukcja oraz wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Ta ładowarka do samochodu elektrycznego może być instalowana przewodowo lub wtyczką Typu 2 i również posiada aplikacje do zarządzania zasilaniem.
-
JuiceBox 40 Smart EV Wallbox Charger – to ładowarka o mocy 10kW. Zaprojektowana do zasilania wszystkich zelektryzowanych pojazdów. Dostępna w dwóch wersjach, może być podłączona na stałe lub do gniazdka. Posiada solidne aluminium i wodoodporną obudowę. Wyposażona w JuiceNet – aplikację do pełnej kontroli ładowania, pomiaru energii czy sterowania głosowego.
-
Wallbox Ensto One Home – to elegancka i trwała stacja ładowania, o regulacji prądu 6-16A lub 6-32A. Posiada wyłącznik różnicowoprądowy ze zintegrowanym zabezpieczeniem nadprądowym oraz pięciometrowy kabel z wtyczką typu 2. Sterowanie ładowarką możliwe jest za pomocą aplikacji Ensto Charger Control.
-
Ładowarka Zencar – przystępna cenowo, przenośna ładowarka EV w małej i poręcznej obudowie. Dostępna w wersji 16 lub 32A. Zapewnia bezpieczeństwo, niezawodność i wygodę w każdych okolicznościach. Przewód 5m wykonany jest z wytrzymałego a zarazem lekkiego materiału, natomiast inteligentny wyświetlacz LED informuje o mocy zasilania, temperaturze pracy i statusie ładowania.