Przepływowe podgrzewacze wody 0

Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody to urządzenia, które rozwiązują problem podgrzewania wody do użytku domowego nawet wówczas, gdy nie jest to konieczne i dzięki temu generują spore oszczędności. Podgrzewacz przepływowy uruchamia się, a więc pobiera energię dopiero w momencie odkręcenia kranu, dzięki czemu stanowi rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne od tradycyjnego bojlera. Woda nagrzewa się natomiast bardzo szybko. Urządzenia sprawdzają się zarówno w przypadku pobierana wody z wodociągu, jak również z hydroforu. Warunkiem jest jedynie jej określony przepływ i ciśnienie.

Bardziej prymitywne podgrzewacze przepływowe pracowały na gaz, jednak nowoczesne, energooszczędne urządzenia o niewielkich rozmiarach działają za sprawą energii elektrycznej. Wyróżniamy podgrzewacze jednopunktowe i wielopunktowe, w zależności od tego jak wiele ujęć wody powinny obsłużyć. Ponadto poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą mocą oraz budową i działaniem.

Budowa i działanie elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody

Centralnym punktem każdego urządzenia jest grzałka, która nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, ponieważ jest ukryta w porcelanowej lub szklanej osłonie. Woda podnosi natomiast swoją temperaturę na skutek kontaktu z drutem oporowym. Zgodnie z nazwą urządzenie ogrzewa wyłącznie wodę, która akurat przez nie przepływa. Sterowanie przepływem wody odbywa się hydraulicznie lub elektronicznie, zależnie od modelu urządzenia.

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody rozpoczyna swoją pracę w momencie odkręcenia kranu, gdy ten zostanie natomiast zakręcony, woda przestaje być podgrzewana, zatem urządzenie nie magazynuje jej na zapas jak tradycyjny bojler, nie licząc niewielkiej ilości wody, która pozostanie w instalacji pomiędzy kranem a podgrzewaczem. Konsekwencją wykorzystania podgrzewacza przepływowego jest konieczność odczekania na strumień ciepłej wody. Zwykle musi upłynąć w tym celu przynajmniej 2l wody, jednak ta ilość zależy przede wszystkim od odległości, która dzieli urządzenie od kranu.

Nowoczesne podgrzewacze wyposażone są w regulację temperatury, nawet z dokładnością do 1oC. Jednak aby urządzenie działało sprawnie, a temperatura wody utrzymywała się na stałym poziomie, konieczny jest stały strumień wody o odpowiednio wysokim ciśnieniu. Wiele zależy również od tego, jak wiele punktów poboru obsługuje jeden podgrzewacz oraz jak bardzo owe punkty są od niego oddalone.

Jednopunktowe i wielopunktowe podgrzewacze przepływowe – wady i zalety

Zależnie od przeznaczenia urządzenia możemy zdecydować się na jedno lub wielopunktowe urządzenie. Jednopunktowe elektryczne podgrzewacze wody to urządzenia o niewielkich gabarytach, które montuje się w okolicach umywalki lub zlewu, przy której będą pracować – im ta odległość jest mniejsza, tym woda szybciej będzie się podgrzewać, a konkretnie – strumień ciepłej wody zdoła dotrzeć do kranu.

Podgrzewacze jednopunktowe często są dodatkowo wyposażone w baterię, co ułatwia ich instalację. Tego typu urządzenia nie wymagają dużej mocy – zwykle jest to 5-10 kW. Niska wydajność grzewcza sprawia jednak, że są urządzeniami podwójnie oszczędnymi, ponieważ mniejsza moc oznacza naturalnie mniejsze zużycie prądu, po drugie słabszy strumień podgrzanej wody. Jednak wlewka dołączonej do zestawu baterii zwykle wyposażona jest w perlator, który mieszając kropelki wody z powietrzem zwiększa wydajność tego strumienia do celów higienicznych. W ten sposób ograniczamy zarówno koszty zużycia energii elektrycznej, jak i koszty zużycia wody. Dodatkowym elementem urządzenia bywa czujnik na podczerwień, dzięki któremu działa ono bezdotykowo, a strumień wody utrzymuje się przez określony czas po jego aktywacji. Jest to rozwiązane wykorzystywane z reguły w publicznych lub biurowych toaletach.

Wielopunktowe elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, zgodnie ze swoją nazwą obsługują kilka punktów poboru wody w cały domu, stanowiąc jedyne źródło ciepłej wody użytkowej. W tym celu wykorzystuje się sprzęt o znaczne większej mocy, minimum kilkunastu kW – wszystko zależy od liczby punktów poboru oraz ich wzajemnej odległości od podgrzewacza.

Instalacja przepływowych podgrzewczy wody. Od czego zależy wybór optymalnego modelu?

Zakładając, że podgrzewacz przepływowy będzie jedynym źródłem ciepłej wody użytkowej w domu, mamy do wyboru dwie opcje. Do każdego z punktów poboru można podłączyć indywidualny podgrzewacz o mniejszej mocy lub zdecydować się na jeden podgrzewacz wielopunktowy. Kluczową kwestią jest instalacja elektryczna - w przypadku nowych budynków należy uwzględnić ten plan już w fazie projektowej, bowiem jeden podgrzewacz przepływowy obsługujący cały dom musi posiadać dostatecznie dużą moc, do czego wymagana będzie trójfazowa instalacja elektryczna (również napięcie 400 V). Zanim zdecydujemy się na tę metodę ogrzewania CWU, warto nabrać pewności, że w naszej sieci energetycznej zbyt często nie występują okresowe spadki napięcia, które przyczyniłyby się do czasowych ograniczeń wydajności.

O wydajności urządzenia decyduje również temperatura wody – po pierwsze tej dopływającej do podgrzewacza, po drugie tej, którą chcemy uzyskać po podgrzaniu. Im różnica temperatur będzie niższa, tym większa wydajność urządzenia, a konkretnie ilość wody, jaka zostanie w określonej jednostce czasu, np. minucie podgrzana do wskazanej temperatury. Dobierając zatem optymalny model urządzenia należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym również detale takie jak fakt, że zimą temperatury wody dostarczanej do instalacji są niższe niż latem.

Jednak to nie wszystko, bowiem ogromne znaczenie w kwestii komfortowego korzystania z przepływowego podgrzewacza wody ma również jego odległość od poszczególnych punktów poboru. Urządzenie obsługujące cały dom powinno zatem znaleźć się w jego centralnym punkcie. Musimy liczyć się z tym, że wiele punktów poboru może pracować jednocześnie, a efektywne podgrzanie wody zależeć będzie od mocy i właśnie odległości kranu od urządzenia. Dokonując kalkulacji przed wyborem konkretnego modelu należy założyć, że optymalna ilość ciepłej wody to około 5-6 litrów na minutę w przypadku umywalki, zlewu i prysznica. Jeśli chodzi o wannę, tutaj wszystko zależy zaś od cierpliwości użytkownika.

Oszczędność energii jest jednak koronnym argumentem przy wyborze przepływowego podgrzewacza wody. Wystarczy, że odpowiednio dopasujemy konkretny model lub modele do naszych potrzeb.

Jeżeli nasz model podgrzewacza przepływowego jest wyposażony w wtyczkę, z jego połączeniem nie powinno być większych problemów, nawet bez wsparcia elektryka i hydraulika. W przypadku modelu na stałe podłączanego do instalacji warto skorzystać jednak ze wsparcia fachowca, gdyż uszkodzenie urządzenia powstałe w wyniku jego nieprawidłowego montażu może skutkować nieuznaniem gwarancji. Użytkowanie podgrzewacza wiąże się z jeszcze jedną ważną zasadą – po każdej przerwie w dostawie wody urządzenie powinno zostać odpowietrzone, zanim zostanie podłączone do prądu i znów rozpocznie swoją pracę.

Nowoczesne rozwiązania techniczne

Jednym z wiodących producentów przepływowych podgrzewaczy wody jest Stiebel Eltron. Firma posiada w swojej ofercie zarówno mini podgrzewacze obsługujące jeden punkt poboru, jak również większe urządzenia wielopunktowe. Modele Stiebel Eltron są wyposażone w wiele udogodnień zwiększających ich funkcjonalność i komfort użytkowania, w tym:

  • Elektroniczne sterowanie mocą urządzenia

  • Ustawianie zakresu temperatury, które pozwala wybrać wariant energooszczędny lub wyższą temperaturę, a także zwiększyć wydajność urządzenia w doraźnej potrzebie, gdy brakuje mu mocy lub obsługuje jednocześnie kilka punktów poboru

  • Blok grzejny wykonany z włókna szklanego i odkrytą grzałką – zwiększa to jego żywotność i odporność na zwapnienie

  • Zdalne sterowanie za pomocą pilota, które zwiększa komfort obsługi

  • Ekran LCD w panelu sterowania, który podaje dokładną temperaturę wody

  • Bezstopniową regulację temperatury

  • Konstrukcję umożliwiającą obrót o 180o i zamontowanie urządzenia w płaskim położeniu, co pozwoli zaoszczędzić miejsce

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl