Ogrzewanie budynku niesie ze sobą ogromne koszty. Można je jednak skutecznie obniżyć i to bez utraty komfortu cieplnego. Pomogą w tym nowoczesne promienniki podczerwieni, które zaliczane są do alternatywnych metod ogrzewania. Ich zaletą jest przede wszystkim wygoda użytkowania, a także ekologia. Obecnie ogrzewanie na podczerwień cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.
Elektryczny promiennik na podczerwień – co to właściwie jest?
Nowoczesny promiennik podczerwieni to urządzenie, które przetwarza energię elektryczną w ciepło, mające postać promieniowania podczerwonego. Bardzo ważne jest to, że wytworzone ciepło kierowane jest do dolnej części pomieszczenia, czyli tam, gdzie przybywamy najczęściej. Jednym z najprostszych i najbardziej znanych promienników podczerwieni jest tradycyjna grzałka elektryczna, która potrafi osiągnąć temperaturę nawet kilkuset stopni Celsjusza. Taka temperatura sprawia, że z powierzchni grzałki zaczyna emitować promieniowanie podczerwone. Jest ono niewidzialne, ale stanowi naprawdę znakomity nośnik ciepła.
Jak działa promieniowanie podczerwone?
Naturalnym źródłem ciepła i światła na naszej planecie jest Słońce. Gwiazda ta wytwarza olbrzymie ilości energii, która częściowo zużywana jest przez Słońce, a częściowo dociera do Ziemi w postaci m.in. promieniowania podczerwonego. Takie właśnie promieniowanie wytwarzane jest przez promienniki podczerwieni, które pozwalają w efektywny sposób ogrzewać zarówno przestrzenie zamknięte, jak i otwarte. Energia wytwarzana przez fale podczerwone kumuluje się w obiektach, na które natrafi, czyli w ścianach, meblach, a podłogach, które następnie oddają ciepło do pomieszczenia. Ciepło wytwarzane jest również przy zetknięciu promieni z ciałem człowieka, co znacząco poprawia komfort cieplny.
Dużą zaletą energooszczędnego ogrzewania podczerwonego jest to, że nie powoduje ono zawirowań powietrza, co ma duże znaczenie dla alergików, ponieważ uniemożliwia unoszenie się cząsteczek kurzu i pyłków. Poza tym jest to świetne ogrzewanie zewnętrzne, ponieważ fale podczerwone nie tracą energii podczas przechodzenia przez powietrze i uwalniają ciepło dopiero po zetknięciu się z obiektem. Jak więc widać zastosowanie promieni podczerwonych jest bardzo duże, dlatego też ten sposób ogrzewania cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Jakie są rodzaje i jak zbudowane są promienniki ciepła?
Promienniki ciepła można podzielić na trzy podstawowe grupy, w zależności od źródła zasilania. Są to: – promienniki gazowe,
– promienniki elektryczne,
– promienniki wodne.
Każdy z nich ma nieco inną budowę oraz wygląd. Elektryczny promiennik na podczerwień najczęściej posiada element grzejny wyposażony w aluminiowe zwieracze. Standardowo montuje się je bezpośrednio pod sufitem lub opuszcza na linkach. Elektryczny promiennik ciepła od razu po włączeniu ogrzewa dane wnętrze. Jego największą zaletą jest wysoka wydajność oraz niskie koszty zakupu i utrzymania. Do wad zalicza się spore koszty energii elektrycznej.
Najważniejszym elementem gazowych promienników rurowych jest rura, która emituje ciepło. Specjalny sterownik odpowiada za wytworzenie odpowiedniej mieszkanki gazu i powietrza oraz za podtrzymanie płomienia, który ogrzewa rurę promieniującą. Oprócz gazowych promienników rurowych w sprzedaży są również promienniki z ceramicznym generatorem. Niewątpliwą zaletą promienników gazowych jest niski koszt eksploatacji. Niestety sporym problemem jest skomplikowana instalacja, która wymaga doprowadzenia gazu ziemnego. Niektóre modele promienników gazowych mogą być zasilane gazem z butli.
Kolejnym rodzajem promienników ciepła są promienniki wodne. Przepływająca przez nie ciepła woda oddaje swoje ciepło do pomieszczenia. Tego typu promienniki zazwyczaj montowane są pod sufitem. Ich wadą są dość spore koszty inwestycyjne, ponieważ do podgrzania wody niezbędne jest zastosowanie urządzenia grzewczego. Jednak warto zauważyć, że gazowy promiennik ciepła latem może służyć do chłodzenia pomieszczeń.
Najważniejszą częścią każdego lampy grzewczej jest panel grzewczy. Składa się on z 6 głównych elementów, takich jak:
– podstawa,
– ekran, który odbija promieniowanie,
– element grzejny,
– sterownik,
– szyba hartowana,
– ramka.
Zadaniem panelu grzewczego jest zamiana zużytego prądu na promieniowanie podczerwone.
Jak działa elektryczny promiennik ciepła?
Do zrozumienia zasad działania promienników ciepła trzeba poznać nieco teorii dotyczącej rodzajów przekazywania ciepła. Jednym z nich jest przewodzenie, czyli proces, który polega na wymianie ciepła pomiędzy ciałami, będącymi ze sobą w kontakcie bezpośrednim i mających różną temperaturę. Przekazana w ten sposób energia kinetyczna powoduje wyrównanie temperatury pomiędzy ciałami.
Kolejnym sposobem przekazywania ciepła jest konwekcja, czyli przenoszenie ciepła, które wytwarzane jest poprzez ruch materii w cieczy lub gazie. Celem ogrzewania konwekcyjnego jest ogrzanie powietrza, które w sposób naturalny ucieka do góry. Konwekcja wykorzystywana jest w tradycyjnych sposobach ogrzewania, np. za pomocą grzejników. Niestety dużą wadę takiego sposobu ogrzewania pomieszczeń jest to, że ciepłe powietrze znajduje się wysoko, a przy podłodze nadal jest zimno.
Ostatnim sposobem ogrzewania jest promieniowanie podczerwone. Wytwarzane przez lampę grzewczą fale podczerwone emitują ciepło dopiero po zetknięciu się z przeszkodą – powierzchnią ściany, ciałem, czy innym obiektem. Obiekt, na który trafi fala promieniowania, absorbuje ciepło i oddaje do otoczenia lub odbija w kierunku innych obiektów. Dzięki temu zapewnione jest równomierne ogrzewanie podłóg, ścian i mebli, co zapewnia znacznie większy komfort cieplny niż w przypadku innych sposobów ogrzewania.
Jakie są zalety ogrzewania promiennikowego?
Ogrzewanie promiennikowe jest całkowicie naturalne, a co za tym idzie, bezpieczne dla człowieka. Wykorzystuje ono to same promieniowanie, co wytwarzane przez słońce. Działa ono na podobnych zasadach – fale podczerwone wytwarzane przez lampy grzewcze odbijają się od różnych powierzchni, a stykając się z nimi, emitują ciepło. Obecnie popularność urządzeń wykorzystujących infrared IR stale rośnie, ponieważ taki sposób ogrzewania ma naprawdę mnóstwo zalet.
Jedną z nich jest z pewnością oszczędność, ponieważ tego rodzaju metoda ogrzewania to:
– niskie koszty inwestycyjne,
– niewielkie zużycie energii (zależne od rodzaju promiennika),
– brak kosztów serwisu i eksploatacji,
– brak strat ciepła wynikających ze spalania energii.
Poza tym ogrzewanie promiennikowe zapewnia duży komfort, ponieważ lampy grzewcze są bezobsługowe i bezawaryjne. Bardzo łatwo i szybko można zmienić temperaturę, ponieważ wyposażone są w panel pozwalający na inteligentne sterowanie. Dużą zaletą jest również to, że zapewniają one równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu.
Nie można też zapominać o tym, że ogrzewanie na podczerwień jest najzdrowsze dla człowieka. Wykorzystuje ono zupełnie naturalne dla człowieka promieniowanie podczerwone, które zapewnia idealny komfort cieplny i jest bezpieczne dla osób cierpiących na alergie, czy reumatyzm. Tego rodzaju ogrzewanie jest stosowane m.in. w inkubatorach dla noworodków, ponieważ wspomaga rekonwalescencję i działa stymulująco na układ odpornościowy.
Następną zaletą promienników podczerwonych jest ekologiczna oraz czysta praca. Podczas wytwarzania promieniowania nie powstają żadne uboczne produkty, takie jak dwutlenek węgla, dym, czy pył. Co ważne, wytwarzanie ciepła nie wiąże się z wywoływaniem cyrkulacji powietrza, co za tym idzie, nie powoduje wzbijania kurzu. Warto też zaznaczyć, że efekt grzewczy jest natychmiastowy, a wydajność naprawdę duża.
Jak wybrać odpowiedni promiennik podczerwieni?
W dzisiejszych czasach można zaobserwować duży rozwój produkcji urządzeń grzewczych wykorzystujących techniki promieniowania podczerwonego, w skrócie IR. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż taki sposób ogrzewania ma mnóstwo zalet, a do tego cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Na rynku znaleźć można mnóstwo różnego rodzaj promienników podczerwieni, których skuteczność jest dość zróżnicowana. Zależy ona przede wszystkim od parametrów urządzenia, a zwłaszcza od wytwarzanej przez lampę grzewczą temperatury. Im wyższa temperatura emitera, tym wyższa jest wartość promieniowania podczerwonego oraz wytworzonego ciepła. Co więcej, im wyższa temperatura lampy grzewczej, tym krótsze są fale podczerwone, które można podzielić pod względem długości na:
– fale długie, czyli długofalowe promieniowanie podczerwone, w skrócie IR-C – ma ono długość 3-10 mikronów i wytwarzane jest przy temperaturze emitera wynoszącej maksymalnie 700stC. Z powodu niskiej zawartości energii oraz niewielkiej intensywności promieniowania podczerwonego fale te emitują widoczną w ciemności różową poświatę. Promienniki wytwarzające takie fale nazywane są promiennikami niskotemperaturowymi i są przeznaczone do stosowania głównie w pomieszczeniach niskich i małych, czyli np. w gospodarstwach domowych. Takie promienniki nie mają reflektorów,
– fale średnie, czyli średniofalowe promieniowanie podczerwone, w skrócie IR-B – ma długość 1,4-3 mikronów, a wytwarzane jest przez emitery o temperaturze 700stC-1800stC. Tego rodzaju elektryczne średniotemperaturowe promienniki ciepła są znacznie wydajniejsze i mogą być stosowane w pomieszczeniach o wysokości wynoszącej nawet 5m,
– fale krótkie, czyli krótkofalowe promieniowanie podczerwone, w skrócie IR-A – ma długość 0,78-1,4 mikrona, a wytwarzane jest przez emitery o temperaturze 2200stC. Charakteryzuje się dużą zawartością energii oraz bardzo wysoką intensywnością promieniowania. Tego rodzaju wysokotemperaturowe promienniki ciepła cechują się dużą sprawnością działania i są skuteczne bez względu na kubaturę pomieszczenia.
Gdzie stosuje się promienniki podczerwieni?
Promienniki ciepła mają naprawdę szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Znakomicie sprawdzają się również w domkach i ogródkach letniskowych, czy saunach. Najczęściej stosuje się je do ogrzewania obiektów o dużej kubaturze i wysokości, a także do ogrzewania miejscowego. Promienniki ciepła znakomicie sprawdzają się również przy produkcji okresowej.
Coraz częściej promienniki podczerwieni są używane do ogrzewania tarasów zarówno jesienią i wiosną, jak i latem. Taki system jest tani i wydajny, a przy tym pozwala uniezależnić się od kaprysów pogody. Cała emitowana przez promiennik energia bez strat przechodzi przez powietrze i doskonale ogrzewa ludzi oraz przedmioty, które znajdują się w zasięgu promieniowania. Co ważne, takie ogrzewanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i jest ekologiczne. Efekt odczuwalny jest od razy po włączeniu promiennika, a co najważniejsze – daje to możliwość ogrzewania strefowego.
Promieniowanie podczerwone świetnie sprawdza się również do ogrzewania kościołów. Na taką metodę ogrzewania zdecydowało się wiele diecezji i parafii m.in. w Niemczech oraz Austrii. Odpowiednio dobrana instalacja grzewcza zapewnia komfort cieplny wewnątrz kościoła, co skutkuje dobrym samopoczuciem wiernych, zwłaszcza zimą, kiedy temperatury bywają naprawdę niskie. W zależności od potrzeb do ogrzewania kościołów można stosować zarówno promienniki do ogrzewania ław kościelnych, jak i promienniki natynkowe, podtynkowe, zabudowane, nakładane, czy też panelowe emitery podczerwieni i podczerwone ogrzewacze marmurów.
Jakie są koszty zakupu promienników cieplnych?
Ceny promienników podczerwieni zależą przede wszystkim od ich mocy. Dla paneli mających moc ok. 500W ceny wynoszą około 600-800zł, choć niektóre bardzo zaawansowane urządzenia mogą kosztować nawet 1500zł.
Promiennik o mocy 500W może ogrzać około 6mkw pomieszczenia, co oznacza, że dla lokalu o powierzchni 30mkw kosztu zakupu kompletu promienników wyniesie ok. 3500zł, a dla domu o powierzchni 150mkw koszt ten wyniesie nawet 17500zł. Oczywiście ceny zależą też od temperatury pracy promienników – im jest ona wyższa, tym droższe są materiały, z których wykonano urządzenie. Jak więc widać koszt zakupu promienników nie jest mały, ale za to z montażem można sobie poradzić samodzielnie.
Promienniki ciepła MO-EL
Jednym z najbardziej uznanych producentów nowoczesnych promienników podczerwieni jest firma MO-EL. Oferuje ona szeroką gamę produktów najwyższej klasy, które powstają we Włoszech. Poszczególne modele mogą doskonale zastąpić inne metody ogrzewania, a także uzupełnić je. Zapewniają one komfort grzewczy zarówno w domach, jak i w kościołach, barach, restauracjach, obiektach przemysłowych, barach, fabrykach, czy w ogrodach i na werandach. W ofercie są promienniki ciepła o wyjątkowym wzornictwie, które cechują się wysoką niezawodnością. Gotowe rozwiązanie do użytku przemysłowego oraz domowego sprawiają, że wybór konkretnego zestawu jest naprawdę prosty i niekłopotliwy. Dużą zaletą promienników MO-EL są atrakcyjne ceny, dzięki którym każdy może skorzystać z zalet ogrzewania podczerwienią.