Pojemnościowe podgrzewacze wody 0

Elektryczne pojemnościowe podgrzewacze wody stanowią jedną z coraz popularniejszych metod na zaspokojenie stałego zapotrzebowana na ciepłą wodę użytkową w domu lub mieszkaniu. Praca urządzeń polega na ogrzaniu przy pomocy energii elektrycznej oraz zmagazynowaniu dzięki termostatowi i warstwie izolacji odpowiedniej ilości ciepłej wody o wskazanej temperaturze.

Tego typu podgrzewacze mogą zaopatrywać jeden lub więcej punktów poboru wody – poszczególne modele znacznie różnią się od siebie pojemnością, dlatego łatwo znaleźć optymalny, skrojony na potrzeby konkretnego budynku lub mieszkania. Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody, który ma zapewnić ciepłą wodę użytkową w całym budynku jest rozwiązaniem energooszczędnym, zwłaszcza, gdy rozliczamy się za energię elektryczną w systemie dwutaryfowym, według tańszej taryfy w nocy. Warunkiem jest odpowiednia pojemność zbiornika, który pomieści dostateczną ilość podgrzanej w nocy wody, aby wystarczyło jej na całą dobę. Oczywiście wodę można szybko dogrzewać w dowolnym momencie, jednak wówczas rozwiązanie nie jest już tak bardzo ekonomiczne.

Działanie pojemnościowych podgrzewaczy wody

Zasada działania poszczególnych modeli elektrycznych ogrzewaczy pojemnościowych jest identyczna – chodzi o podgrzanie i zmagazynowanie odpowiedniej ilości ciepłej wody. Aby było to możliwe każdy pojemnik podgrzewacza pokryty jest grubą warstwą skutecznej izolacji. Do tego celu najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub odpowiednią piankę poliuretanową. Im pojemnik na wodę jest większy, tym warstwa izolacji naturalnie powinna być grubsza – niekiedy jej grubość sięga nawet 10 cm w przypadku urządzeń o dużej pojemności.

Elementem, który zapewnia dostającej się do wnętrza wody ciepło są grzałki. Często umieszcza się je zarówno na górze, jak i dole pojemnika, aby woda ogrzewała się w nim równomiernie, jednak rozmieszczenie i liczba grzałek zależy od konkretnego modelu. Niektóre z nich pozwalają na podłączenie dodatkowej grzałki. Na zewnątrz zbiornika w okolicach umiejscowienia grzałki znajduje się jeden lub więcej termostatów, służących regulacji temperatury podgrzewanej wody. Na dole zbiornika znajduje się natomiast zawór umożliwiający w razie potrzeby jego opróżnienie z cieczy.

Pobór ciepłej wody odbywa się zwykle od góry zbiornika, ponieważ to właśnie przede wszystkim tam zbiera się ogrzana woda. Każdy podgrzewacz jest obowiązkowo wyposażony w zawór bezpieczeństwa. Taka konieczność wynika ze zjawiska rozszerzalności temperaturowej cieczy. Woda, która po ogrzaniu zwiększa swoją objętość napiera na ściany zbiornika z wyższym ciśnieniem, co w przypadku braku takiego zaworu mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia na skutek eksplozji.

Jak każdy metalowy przedmiot narażony na regularny kontakt z wodą, zbiornik elektrycznego ogrzewacza pojemnościowego narażony jest na korozję. Zapobiega temu anoda, zwykle ułożona pionowo i prostopadle do grzałek – wykonana z aluminium lub magnezowa.

Rodzaje elektrycznych ogrzewaczy pojemnościowych

Podgrzewacze pojemnościowe pod względem sposobu działania, jak i zastosowania dzielą się na ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Wybór odpowiedniego zależy od jego przeznaczenia, przede wszystkim od tego, ile punktów poboru wody będzie musiał obsłużyć.

Pojemnościowe podgrzewacze wody bezciśnieniowe dostarczają ciepłą wodę tylko do jednego punktu poboru wody. Zwykle montuje się je w okolicach zlewu lub umywalki, a razem z urządzeniem w zestawie znajduje się współpracująca z nim armatura. Tego typu podgrzewacze zwykle wyposażone są w zbiorniki o mniejszej pojemności wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości i twardości. Mniejsze urządzenia oznaczają również mniejszą moc, najwyżej 6 kW i nie gwarantują dużej wydajności, która waha się od 3 do 6l na minutę przy ogrzaniu wody do około 40-50oC, dlatego szczytem ich możliwości jest zapewnienie komfortowej kąpieli pod prysznicem. Jednocześnie takie parametry pozwalają na swobodne pozmywanie naczyń, czy też podstawowe czynności higieniczne.

Pojemnościowe podgrzewacze wody ciśnieniowe to bardziej zaawansowane technicznie urządzenia, które dostarczają wodę do więcej niż jednego punktu poboru, nierzadko zaopatrując w nią cały budynek lub mieszkanie. Z tego względu są zazwyczaj wyposażone w duże zbiorniki wody, w skrajnych przypadkach nawet do 1000 litrów. Urządzenia doskonale współpracują zarówno z siecią wodociągową, jak i hydroforem. Potężne zbiorniki są natomiast wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej.

Jak wybrać odpowiedni pojemnościowy podgrzewacz wody?

W odróżnieniu od urządzeń przepływowych, zdecydowana większość modeli elektrycznych pojemnościowych podgrzewaczy wody doskonale pracuje przy zasilaniu o napięciu 230 V, więc montaż urządzenia nie generuje dodatkowych problemów wynikających ze zbyt niskiego napięcia.

Jeżeli podgrzewacz ma służyć do ogrzewania wody dla tylko jednego punktu poboru, na przykład umywalki lub zlewu, znacznie oddalonych od całej instalacji dostarczającej ciepłą wodę użytkową, wystarczy wybrać wydajny model urządzenia bezciśnieniowego. Najważniejsza będzie wówczas wielkość zbiornika, którą należy oszacować wedle przypuszczalnego zapotrzebowania. Biorąc pod uwagę, że zwykle w takich przypadkach nie potrzebujemy szczególnie wysokiej temperatury, moc urządzenia nie jest kluczowa, dzięki czemu nie będzie ono miało tak dużego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Jeżeli natomiast ogrzewacz pojemnościowy ma zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w całym budynku lub lokalu zarówno pojemność, jak i moc będą kluczowymi parametrami przy wyborze konkretnego modelu.

Przede wszystkim należy się zastanowić jak duże średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, które wiąże się z liczbą punktów poboru wody, a przede wszystkim z liczbą osób z nich korzystających i ich zwyczajami. Na potrzeby domu jednorodzinnego zwykle wystarczy pojemnik około 150 l. Jest bardzo ważne, by zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie przekroczyło jego pojemności, ponieważ istotą oszczędzania przy podgrzewaniu wody tą metodą jest zmienna taryfa rozliczeniowa za energię elektryczną. Innymi słowy oszczędzamy, jeżeli woda potrzebna na całą dobę podgrzeje się w ciągu kilku godzin nocnych w trakcie obowiązywania tańszej taryfy za energię elektryczną.

Z tego względu zbiornik odznaczać się musi również odpowiednią mocą, która pozwoli na dostatecznie szybkie ogrzanie jego zawartości do określonej temperatury. W nowoczesnych ogrzewaczach pojemnościowych istnieje oczywiście możliwość regulowania całej temperatury.

Kolejna istotna kwestia to zapobieganie utratom ciepła. Woda znajdująca się w zbiorniku jest przed nią dobrze chroniona, dzięki odpowiedniej warstwie izolacyjnej. Nie dotyczy to jednak wody, która już znajduje się w obiegu instalacji. Warto zadbać również o skuteczną izolację całej instalacji, aby naprawdę oszczędzać ciepło, a więc i pieniądze.

Natomiast w wyjątkowych sytuacjach, gdy okaże się, że na skutek wyjątkowo dużego zużycia wody, ta ogrzana w nocy już się skończyła nowoczesne urządzenia dogrzewają ją automatycznie w ciągu dnia, ale tylko w ramach określonego zapotrzebowania. Warto zainwestować w model wyposażony w bardzo wydajną grzałkę, która ograniczy opłaty za energię również podczas obowiązywania taryfy dziennej.

Dość innowacyjnym rozwiązaniem są pojemnościowe ogrzewacze przepływowe, łączące w sobie cechy urządzeń pojemnościowych i przepływowych, takie jak pojemnościowy ogrzewacz przepływowy SHD 30 S i SHD 100 S firmy Stiebel Eltron.

Pojemnościowy ogrzewacz przepływowy pracuje ze standardową mocą, przy poborze niewielkich ilości wody. Jednak, gdy pobór wody zwiększa się lub termostat zostanie przestawiony na wyższą temperaturę urządzenie przełącza się na tryb szybkiego nagrzewania, pracując w tym czasie ze zwiększoną mocą. Natomiast, gdy na skutek dużego poboru wody zapas zbiornika wyczerpie się, podgrzewacz pracuje przepływowo ze zwiększoną mocą, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.

To bardzo elastyczne rozwiązanie, praktycznie eliminujące problem zmiennego zapotrzebowania na dużą ilość ciepłej wody i konieczność zakupu urządzenia z dużo większym pojemnikiem na wodę i mocą. Chociaż tego typu sytuacje raczej nie zdarzają się w domach jednorodzinnych, pojemnościowy podgrzewacz przepływowy stanowi doskonałą alternatywę dla firm. Warto nadmienić, że pracując w trybie przepływowym urządzenie dostarcza wodę o temperaturze aż 75 oC.

Jak prawidłowo użytkować pojemnościowy podgrzewacz wody? 3 zasady

Aby bezpiecznie i komfortowo korzystać z podgrzewacza pojemnościowego na ciepłą wodę użytkową, a także zapewnić mu jak najdłuższą żywotność, warto stosować się do kluczowych zasad:

  1. Racjonalny poziom temperatury

Wiele modeli podgrzewaczy posiada możliwość ogrzania wody do ponad 80 oC. W rzeczywistości w przypadku użytku domowego nie potrzebujemy aż tak ciepłej wody. Dlatego warto oszczędzać energię, a także nie narażać się na oparzenia zbyt ciepłą wodą płynącą z kranu, ustawiając temperaturę na wystarczającym poziomie 35-50 oC. Wszystko zależy od możliwego stopniowania temperatury wody w określonym modelu podgrzewacza. Wysoka temperatura wody przyspiesza ponadto korozję zbiornika.

  1. Ochrona przed drobnoustrojami

Jednocześnie możliwość podgrzania wody do bardzo wysokiej temperatury ma swoją zaletę i warto od czasu do czasu skorzystać z takiej możliwości. Woda, która przez dłuższy czas przebywa w zbiorniku, zwłaszcza gdy ma letnią temperaturę służy szybkiemu rozwojowi wielu groźnych dla ludzkiego zdrowia bakterii. Z tego względu warto niekiedy podgrzać wodę do wysokiej temperatury, w które wspomniane bakterie giną.

  1. Kontrola zużycia anody

Umieszczona w zbiorniku z wodą anoda ma za zadanie chronić go przed procesem korozji. Jej żywotność jest jednak ograniczona. Zaleca się więc kontrolę jej zużycia co około kilkanaście miesięcy, aby mieć pewność, że wciąż spełnia swoją rolę. Wiele nowoczesnych modeli podgrzewaczy wyposażonych jest we wskaźnik poziomu zużycia anody. Gdy to nastąpi, należy ją niezwłocznie wymienić.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl