Ogrzewanie podłogowe elektryczne 0

Elektryczne ogrzewanie podłogi ma zarówno swoich gorących zwolenników, jak i przeciwników. Instalacja ukryta pod podłogą jest z pewnością rozwiązaniem bardzo estetycznym i jednocześnie wydajnym, jeśli weźmiemy pod uwagę stopień przekształcania energii w ciepło. Ponadto instalacje tego typu nie są zbyt skomplikowane, a jednocześnie uważa się je za niezawodne.

Przeciwnicy tej metody ogrzewania mieszkania zwracają uwagę na jej wysokie koszty (chociaż często nie biorą pod uwagę niskich kosztów samego montażu i zakupu), ale również ograniczenia związane z aranżacją wnętrza, szczególnie materiałów z których wykonana jest podłoga oraz kwestii odpowiedniego ustawienia mebli.

Prawda jak to często bywa, leży po środku. Ogrzewanie elektryczne w wielu przypadkach stanowi doskonałe rozwiązanie, na przykład, gdy jest umieszczone wyłącznie w łazience lub w ekologicznym domu, w którym straty ciepła ogólnie są minimalne. Poza tym ze względu na niskie koszty montażu ogrzewanie podłogowe elektryczne może pełnić w budynku lub lokalu rolę wspomagającą wobec innego źródła ciepła, na przykład podwyższając komfort cieplny domowników w wyjątkowo chłodne dni. Rozważając tę metodę ogrzewania domu, mieszkania lub pomieszczenia, należy dokładnie przenalizować swoje potrzeby i oczekiwania. W niniejszym artykule przedstawimy zatem wszystkie zalety i wady podłogowego ogrzewania elektrycznego, koszty eksploatacji oraz sposób w jaki działa i jest montowany ten typ ogrzewania.

Jak działa ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Działanie podłogówki nie jest specjalnie skomplikowane. Opiera się ono na sieci przewodów grzejnych podłączonych do instalacji elektrycznej i będących bezpośrednim źródłem ciepła, bowiem to w nich energia elektryczna przemienia się w ciepło. Cechą charakterystyczną przewodów jest ich bardzo wysoka wydajność – niemal 100% energii elektrycznej dostarczanej do przewodów grzejnych zmienia się w ciepło.

O mocy ogrzewania decyduje natomiast moc jednostkowa samych przewodów oraz rozstaw pomiędzy przewodami. Wyznacza się go na podstawie obliczeń ilości energii potrzebnej do ogrzania powierzchni metra kwadratowego, choć oczywiście nowoczesne instalacje podłogowego ogrzewania elektrycznego posiadają regulację mocy. Regulacja odbywa się zwykle przy pomocy automatycznych regulatorów z czujnikami temperatury, które czasowo wyłączają instalację. Dzieje się tak, ponieważ przewody pracują ze stałym oporem. Regulacja, jak również odpowiednio wysoka moc przewodów jest bardzo ważna, ponieważ przy rekordowo niskich temperaturach zbyt mała moc nie zaspokoi zapotrzebowania na ciepło i doprowadzi do nadmiernego wychłodzenia lokalu. Maksymalna moc instalacji powinna w lokalu mieszkalnym wynosić około 90 W/m2. Gdy jednak moc jest wysoka, grozi znacznym przegrzaniem wnętrza budynku, a jednocześnie skutkuje wysokimi rachunkami za zużycie energii elektrycznej.

Nie zawsze da się znaleźć przewody o mocy dokładnie takiej, jaka jest potrzebna do efektywnego ogrzania pomieszczenia, jednak nie stanowi to problemu, ponieważ wówczas można po prostu manipulować rozstawem – oczywiście w dopuszczalnych granicach, ponieważ przewody nie mogą się znajdować ani zbyt blisko, ani zbyt daleko względem siebie. Poza tym nie warto kupować przewodów zbyt długich – gdyby pojawiała się taka konieczność, lepiej dopasować sprzęt o większej mocy.

Powyższy problem da się również rozwiązać decydując się na gotowe rozwiązanie w postaci maty grzejnej, która jest po prostu siatką włókna szklanego, kryjącą w swoim wnętrzu sieć przewodów grzejnych. O matach grzejnych szerzej piszemy w innym artykule. Generalnie to rozwiązanie pozbawia nas trudności w doborze rozstawu i mocy przewodów, a ponadto doskonale sprawdza się w trakcie remontów, których część stanowi również ułożenie ogrzewania podłogowego, ponieważ maty są bardzo cienkie i można je układać bezpośrednio na starej posadzce.

Montaż podłogowego ogrzewania elektrycznego – koszty i instalacja

Gdy wiemy już, w jaki sposób ułożyć wybrane przewody, by ogrzewanie zaspokoiło zapotrzebowanie cieplne lokalu, montaż ogrzewania podłogowego wbrew pozorom nie jest skomplikowany, oczywiście w przypadku, gdy odbywa się w wykańczanym lub gruntownie remontowanym pomieszczeniu. Ingerencja w ściany mieszkania jest minimalna, ponieważ sprowadza się do umieszczeniu w niej puszki zasilające i wyprowadzenie z niej ku podłodze dwóch kabli. Pierwszy będzie służył zasilaniu ogrzewania podłogowego, drugi to przewód czujnika temperatury, który również musi zostać umieszczony pod podłogą. Ogrzewane podłogowe pracuje pod napięciem 230 V, co umożliwia jego zastosowanie w każdej domowej instalacji elektrycznej.

Następnie przewody grzejne rozprowadzamy począwszy od puszki równolegle do najdłuższej ściany w pomieszczeniu. Kable powinny być przytwierdzane do podłoża zgodnie z zaleceniami producenta, zachowując określone, zwykle około półmetrowe odstępy pomiędzy mocowaniami. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów mocowania należą taśmy z zaczepami, ale niekiedy wykorzystuje się w tym celu również klej. Jeśli stosujemy maty grzejne, często są one po prostu samoprzylepne, co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza proces montażu.

Należy pamiętać, że przewody grzejne nie powinny być układane przy ujemnych temperaturach, bo są wówczas bardzo sztywne, co mogłoby skutkować ich nieprawidłowym ułożeniem. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto ogrzać wykańczane pomieszczenie w inny sposób lub po prostu tymczasowo podłączyć kable grzejne do instalacji elektrycznej by nabrały elastyczności i wówczas układać je tuż po odłączeniu od prądu.

Ponadto kable grzejne nie powinny być układane bezpośrednio na warstwie izolacyjnej, gdyż po pierwsze znacznie zredukowałoby to prędkość oddawania przez nie ciepła, a więc efektywność ogrzewania, po drugie przewody mogłyby się wówczas nagrzewać do zbyt wysokiej temperatury i ulec uszkodzeniu. Dlatego decydując się na tę metodę ogrzewania należy najpierw dokonać wylewki betonu o grubości około 5 cm, która znajdzie się nad izolacją i dopiero na niej ułożyć przewody, które następnie zostaną zalane nieco cieńszą warstwą betonu. Ostatni element układanki to zamontowane na ścianie termostatu i doprowadzenie do niego przewodu czujnika temperatury.

Ogrzewanie podłogowe stosuje się zwykle, gdy podłoga pokryta jest posadzką. Wówczas idealnie spełnia ono swoją funkcję, sprawiając, ze stąpanie po ciepłej posadzce staje się komfortowe i przyjemne. W przypadku parkietów lub wykładzin należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż nie wszystkie ich typy nadają się do współpracy z podgrzewaną podłogą i mogłyby utracić swoje właściwości, bądź ulec uszkodzeniu. Wybierając deski podłogowe lub wykładzinę należy dokładnie sprawdzić, czy producent dopuszcza ułożenie ich na podgrzewanej elektrycznie podłodze. W dodatku ogrzewanie podłogi pokrytej parkietem lub wykładziną jest mniej efektywne, gdyż materiały te nie przewodzą ciepła równie dobrze, co płytki ceramiczne lub kamienne.

Jeżeli zależy nam na ogrzewaniu podłogowym i parkiecie drewnianym, warto rozważyć opcję instalacji ogrzewania podłogowego na podczerwień. W jego przypadku ani podłoga, ani konwekcja powietrza nie stanowią przekaźników ciepła, bo energia rozchodzi się równomiernie po wszystkich obiektach w pomieszczeniu ogrzewając je przy pomocy fal elektromagnetycznych.

Zalety i wady elektrycznego ogrzewania podłogowego, jako głównego źródła ogrzewania

W porównaniu do wodnego ogrzewania podłogowego, ogrzewanie elektryczne jest znacznie droższe w eksploatacji, zważywszy że średnia cena energii elektrycznej to około 55-60 gr za jedną kilowatogodzinę i jest ona przynajmniej o połowę wyższa, niż w przypadku gazu ziemnego, nie wspominając o węglu. Czy to oznacza, że stosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego po prostu się nie opłaca? Niekoniecznie. W nowoczesnych domach energooszczędnych, energia elektryczna czerpana jest w dużej mierze z ogniw fotowoltaicznych, a więc jest znacznie tańsza. Niemniej dla przeciętnego Polaka takie rozwiązanie jest melodią przyszłości. Do kalkulacji należy jednak doliczyć także koszty zakupu i montażu instalacji gazowej lub węglowej. Sama kotłownia to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, w dodatku instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest kilkukrotnie droższa od swojej elektrycznej alternatywy. Warto również zauważyć, że w instalacji elektrycznej przemiana energii w ciepło jest znacznie bardziej wydajna i zbliża się do 100%. Ponadto ogrzewanie elektryczne jest metodą bardziej trwałą i mniej awaryjną. Ostateczny wybór powinien być więc wynikiem przemyślanej kalkulacji, która sprowadza się do tego, czy warto ponieść jednorazowy wysoki wydatek, by później za ogrzewanie płacić mniej, czy może wybrać tańszą instalację elektryczną, ale liczyć się z wyższymi cyklicznymi opłatami. W nowoprojektowanym domu za wartość dodaną można uznać przestrzeń uzyskaną z braku kotłowni.

Do zalet elektrycznego ogrzewania podłogowego z pewnością zaliczają się wspomniane - prosta instalacja i łatwy montaż. Unikamy w ten sposób konieczności bardziej skomplikowanej instalacji centralnego ogrzewania, a system współpracuje z domową siecią o napięciu 230 V. Montaż sprowadza się natomiast do ułożenia pod podłogą kabli grzewczych i zalania ich betonem, a jeśli zdecydujemy się na cienką matę grzewczą zawierającą siatkę ułożonych przewodów., sprawa staje się niemal dziecinnie prosta.

Pod względem ergonomii podłogowe ogrzewanie elektryczne jest prawdopodobnie rozwiązaniem najdoskonalszym. Ukryte w całości pod podłogą w żaden sposób nie zakłóca wystroju wnętrza – wszystkie elementy grzejne są niewidoczne, a jedynym elementem umocowanym na ścianie jest termostat.

Chociaż dokładnie te same zalety prezentuje wodne ogrzewanie podłogowe, elektryczne ujawnia swą wyższość praktyczną bezawaryjnością, bowiem gdyby w rurach ukrytych pod podłogą doszło do przecieku, naprawa instalacji będzie kosztowna i inwazyjna.

Z drugiej strony ogrzewanie podłogowe ma tę wadę, że nie powinno się go układać pod elementami stałej zabudowy pomieszczenia spotykanymi na przykład w kuchni, a także w miejscach, w których stać będą meble bezpośrednią stykające się z podłogą większą częścią swojej podstawy, a nie tylko nóżkami lub kółkami.

Ponadto sama podłoga nie powinna być wykańczana z materiałów słabiej przewodzących ciepło. Wykładzina lub drewniany parkiet zdecydowanie osłabią efektywność ogrzewania pomieszczenia w przeciwieństwie do ceramicznej lub kamiennej posadzki.

Należy pamiętać, że podłogowe ogrzewanie elektryczne nie sprawdzi się doskonale w każdym budynku, zwłaszcza takich, które nie są odpowiednio ocieplone. Wynika to z maksymalnej mocy urządzenia, której nie da się przekroczyć. Co prawda tego typu przewody grzejne zostały zaprojektowane tak, aby pracować skutecznie również w naszym klimacie podczas największych mrozów, spełniają swoją funkcję tylko, gdy starty ciepła w budynku nie są duże. Praca urządzenia na wysokiej mocy niekiedy niesie za sobą jeszcze jedną dość przewrotną konsekwencję. O ile ciepła podłoga oznacza dla mieszkańców wysoki komfort, gdy jej temperatura przekroczy 30 oC podłoga w dłuższej perspektywie może okazać się zbyt ciepła.

Gdzie szczególnie warto wykorzystać ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Nawet, jeśli w ostatecznym rozrachunku ogrzewanie podłogowe nie okaże się szczególnie efektywne, jako podstawowe źródło ogrzewania budynku, nie oznacza to, że należy z niego zrezygnować. Pamiętajmy, ze jego instalacja jest stosunkowo tania i prosta, zatem może ono stanowić uzupełnienie centralnego ogrzewania w całym domu lub niektórych pomieszczeniach. Przede wszystkim stąpanie po ciepłej podłodze jest bardzo komfortowe, możemy więc przy jego pomocy zwiększać swój komfort cieplny w wyjątkowo mroźne dni.

Miejsce, w którym elektryczne ogrzewanie podłogowe jest szczególnie mile widziane stanowi łazienka. W tym przypadku również chodzi przede wszystkim o komfort, ponieważ posadzka w wilgotnej łazience jest zwykle bardzo zimna, a wychodząc z ciepłej wanny lub spod gorącego prysznica prosto na nią, narażamy się nie tylko na nieprzyjemne odczucia zimna, ale również możliwość przeziębienia na skutek nagłego odczucia zmiany temperatury.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne, którego koszty eksploatacji są dość wysokie sprawdzi się również w miejscach, które ogrzewamy jedynie sporadycznie i nie warto wydawać pieniędzy na kosztowną instalację centralnego ogrzewania lub po prostu brakuje do niej przestrzeni, albo jest niemożliwa z przyczyn technicznych. Doskonały przykład stanowią domki letniskowe, w których nie przebywamy regularnie, więc zimą nie musza być permanentnie ogrzewane. Wówczas instalację uruchamiamy tylko od czasu do czasu, w celu ochrony ścian przed skutkami wilgoci lub na dłuższy czas w okresie naszego pobytu w tym miejscu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - Poradnik sklepu internetowego Sarmata.pl

Wiadomo, że przy budowie domu, musimy dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sposób będzie on ogrzewany. Jednym z rozwiązań, które zresztą cieszy się dość dużym zainteresowaniem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Można je zasadniczo wykorzystywać jako główny system ogrzewania w domu. Z reguły jednak jest to tylko uzupełnienie innego systemu grzewczego. Efekt ciepłej podłogi w pomieszczeniu poprawia zwiększa komfort użytkowania pomieszczeń w domu. Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest stosunkowo często wykorzystywane w łazience. Jak większość rozwiązań grzewczych, także i popularne ogrzewanie podłogowe ma zarówno zalety, jak i wady.

Ogrzewanie podłogowe cena - poznaj koszt instalacji i eksploatacji

Przy wyborze odpowiedniej formy ogrzewania bierze się pod uwagę nie tylko pożądany komfort cieplny, ale i koszty instalacji oraz eksploatacji konkretnych systemów. Także i w przypadku podłogowej ogrzewania elektrycznego cena jest istotna. Często spotyka się opinie, że elektryczne ogrzewanie podłogowe wiąże się z niskim kosztem montażu oraz ze stosunkowo wysokim kosztem eksploatacji. Czy tak jest faktycznie?

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego

Samo zainstalowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego nie jest zbyt dużą inwestycją. To jeden z argumentów za tym, aby zdecydować się właśnie na ten system ogrzewania. Warto jednak podkreślić, że wiele zależy od tego, czy przy instalacji ogrzewania podłogowego zdecydujemy się na kable, maty czy folie grzejne. Najtańszym rozwiązaniem są tradycyjne kable grzejne zatopione w wylewce betonowej. Pamiętajmy jednak, że ten typ instalacji powinien być przewidziany już na etapie projektowania domu. Zasadniczo jednak, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kable czy maty, koszty inwestycyjne elektrycznego ogrzewania podłogowego są stosunkowo niskie. To jeden z najważniejszych atutów tego rozwiązania.

Koszt eksploatacji ogrzewania podłogowego

Nie tylko koszty instalacji są istotne. Przy planowaniu systemu ogrzewania do swojego domu musimy zdecydowane zastanowić się i nad tym, jakie koszty eksploatacji ogrzewania jesteśmy w stanie ponieść. Bardzo ważne z punktu widzenia kosztów późniejszej eksploatacji jest właściwe oszacowanie niezbędnej mocy ogrzewania. Oczywiście można, a nawet trzeba, zapoznać się z poglądowymi wartościami podawanymi przez sprzedawców systemów, jednak moc ogrzewania należy każdorazowo policzyć w odniesieniu do konkretnego budynku. Wiele zależy przecież od tego, do jakich strat ciepła dochodzi w konkretnym obiekcie.

Jeśli już mowa o kosztach eksploatacji ogrzewania podłogowego, musimy wziąć pod uwagę także i koszt energii elektrycznej. A te są dość wysokie, szacuje się, że przeciętnie płacimy ok. 55-60 gr za jedną kilowatogodzinę. Koszty użytkowania ogrzewania podłogowego elektrycznego mogą być zatem nawet dwa razy wyższe niż w przypadku eksploatacji ogrzewania podłogowego wodnego.

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe się opłaca?

To pytanie zadaje sobie na pewno wiele osób, które szukają idealnego sytemu grzewczego do swojego domu. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że samo ogrzewanie podłogowe energią elektryczną ma wiele zalet. Jest to ogrzewanie stabilne, łatwe w obsłudze, niezawodne. Stąd też nie dziwi, że tak wiele osób decyduje się na ten wariant ogrzewania mimo stosunkowo drogiej eksploatacji. Zresztą obecnie dostępne są różne taryfy zużycia energii, zatem możliwe jest zoptymalizowanie kosztów ogrzewania podłogowego. A to jeszcze nie wszystko. Powoli zyskują na popularności ogniwa fotowoltaiczne, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów energii. Na razie to faktycznie rzadkość, jednak można założyć, że rozwiązanie to będzie wybierane coraz częściej.
Jeśli porównamy koszt użytkowania ogrzewania elektrycznego z kosztem wykorzystania np. instalacji gazowej, wtedy ta pierwsza wypada bardzo korzystnie. Jednak, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, należy przeanalizować swoje potrzeby. Zresztą w przypadku wspomnianej instalacji gazowej trzeba liczyć się ze znaczną inwestycją już przy instalacji sytemu. Analiza wszystkich za i przeciw popularnych systemów grzewczych pomoże na pewno podjąć właściwą decyzję.

Ogrzewanie podłogowe jak wykonać?

Montaż nowoczesnego elektrycznego ogrzewania podłogowego nie jest zbyt trudny dla profesjonalistów. Omówimy tę kwestię na przykładzie ogrzewania podłogowego za pomocą specjalnych mat grzejnych. System grzejny należy oczywiście montować wyłącznie na odpowiednio w tym celu przygotowanym podłożu. Warto postawić na dobrej jakości wylewkę samopoziomującą, której warstwę należy zagruntować. Przy ścianach należy zostawić około 10 cm wolnego miejsca, w którym nie układa się ogrzewania.

Jak przebiega montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Zanim zaczniemy montaż maty grzejnej, powinniśmy sprawdzić, czy jest ona sprawna. Z pomocą miernika należy dokonać pomiaru jej rezystencji. Dopiero później przystępuje się do właściwego montażu. Matę grzejną należy skonfigurować z powierzchnią, którą zamierzamy za jej pomocą ogrzewać. Nowoczesne maty grzejne, które wykorzystywane są podczas montażu ogrzewania podłogowego elektrycznego to rozwiązania, które są w stanie zapewnić komfort cieplny w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Jednak istotne jest, aby wybrać maty grzewcze dobrej jakości, a następnie odpowiednio je zamontować.

Po precyzyjnym ułożeniu maty grzejnej na powierzchni, którą ma być ogrzewana, można ją przykleić do podłoża. W tym celu używa się specjalnych zapraw klejowych. Zwykle zaleca się, aby warstwa równomiernie rozłożonej zaprawy klejącej nie była grubsza niż 5-6 mm. Uwaga: mata grzejna musi zostać zamknięta w tej warstwie.

Końcowej nawierzchni nie powinno sie układać od razu. Pierwszą warstwę powinniśmy zostawić na jakieś 24 godziny. W tym czasie dojdzie do związania warstwy zaprawy. Wszelkie pęcherzyki powietrza znikną. Na te 24 godziny warto zabezpieczyć warstwę zaprawy za pomocą styropianu lub styroduru. Po tym etapie montażu ponowie należy wykonać pomiar rezystencji.

Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do układania płytek. Można tutaj jak najbardziej wykorzystywać tę samą zaprawę klejącą. Jeśli po położeniu nawierzchni z płytek, rezystencja jest prawidłowa, można oczywiście przystąpić do montaży regulatora temperatury. Gdy cały system jest już zamontowany i sprawdzony pod kątem poprawności działania, należy odczekać jeszcze ok. 72 godziny. Po tym czasie można zacząć formować temperaturową strukturę podłogi. Zaczynamy od tego, że na regulatorze temperatury ustawiamy wartość 25 stopni C, po dwóch godzinach wyłączamy go. W kolejne dni powtarzamy całą procedurę, podnosząc temperaturę każdorazowo o 5 stopni C. Proces jest zakończony przy temperaturze 35 stopni C. Wtedy trzeba już tylko zafugować ogrzewaną powierzchnię.

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego - o czym należy pamiętać?

Aby montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego przebiegł bez problemów, należy pamiętać o następujących kwestiach:
nie wolno zginać przewodów grzejnych podczas montażu maty;
nie wolno skracać przewodów grzejnych;
nie wolno wykorzystywać do montażu maty metalowych przedmiotów jak np. gwoździ, w podłożu nie można umieszczać elementów, które mogłyby doprowadzi do uszkodzenia maty;
na podłodze z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym nie można stosować dodatkowych przykryć, których grubość jest większa niż 1 cm.

Ogrzewanie podłogowe opinie

Osoby, które planują inwestycję w ogrzewanie podłogowe, są zazwyczaj zainteresowane tym, jak takie systemy grzewcze są oceniane. Ze względu na fakt, że ogrzewanie podłogowe wiąże się z pewną inwestycją, a w przypadku ogrzewania elektrycznego trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami eksploatacji, opnie na temat ogrzewania podłogowego bywają bardzo różne. Zwolennicy tego typu ogrzewania podkreślają często, że zapewnia ono niesamowity komfort cieplny. To jednak nie oznacza jeszcze, że ogrzewanie podłogowe nie ma żadnych minusów.

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

To bynajmniej nie przypadek, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest obecnie relatywnie często wykorzystywane. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Chodzi o to, że:

- ogrzewanie podłogowe zapewnia odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniach, tzn. cieplej jest w rejonie stóp niż przy głowie. Szacuje się, że przy ogrzewaniu podłogowym można ustawić temperaturę o 2 stopnie niższą niż w przypadku ogrzewania grzejnikami, a użytkownicy pomieszczenia i tak nie odczują te różnicy;
- sama instalacja grzewcza jest niewidoczna, co jest równoznaczne z większą dowolnością w aranżacji wnętrz;
- system ogrzewania podłogowego oddaje ciepło równomiernie w całym pomieszczeniu;
- ogrzewanie podłogowe zapewnia ogromny komfort użytkowania, jego dużym atutem jest łatwość sterowania.

Niestety ogrzewanie podłogowe ma też pewne wady, o których należy pamiętać, gdy zastanawiamy się nad wyborem najlepszego systemu grzewczego do swojego domu. Te wady to:

- stosunkowy wysoki koszt inwestycji w porównaniu do zakupu tradycyjnych grzejników;
- duża bezwładność cieplna. Chodzi o to, że w przypadku ogrzewania podłogowego nagrzewanie się i stygnięcie powierzchni ogrzewania jest powolne. A to oznacza, że w przypadku szybko zmieniającego się zapotrzebowana na ciepło, trudno jest dostosować ilość ciepła, które dostarczy instalacja podłogowa do potrzeb użytkowników;
- po ułożeniu posadzki nie ma możliwości wprowadzenia zmian w instalacji.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

To pytanie pada dość często. Nie tak łatwo jest zdecydować, jaki system ogrzewania będzie najlepszy. Optymalny system ogrzewania powinien zapewniać mieszkańcom pełen komfort cieplny, jednocześnie warto poszukać rozwiązań, które umożliwiają redukcję wydatków inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę także możliwości adaptacyjne konkretnego budynku. Jeżeli mowa o budynku, który ma dopiero powstać, można zdecydować się w zasadzie na dowolny typ ogrzewania.

Kiedy ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem?

Kiedy zastanawiamy się nad tym, co będzie lepszym rozwiązaniem, ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, warto pamiętać, że są takie sytuacje, kiedy ogrzewanie podłogowe jest wyjątkowo dobrym rozwiązaniem. Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach o większej powierzchni, czyli np. w salonie, holu itd. Bardzo często montuje się ogrzewanie podłogowego w łazience, ze względu na komfort użytkowników (tzw. efekt ciepłych stóp). Decydując się na ogrzewanie podłogowe, trzeba oczywiście dostosować pracę systemu centralnego ogrzewania w domu.

Kiedy warto zainwestować w grzejniki?

Jest oczywiście wiele sytuacji, kiedy to właśnie grzejniki są bardziej polecanym rozwiązaniem. Grzejniki mają tę przewagę nad ogrzewaniem podłogowym, że reagują szybko na zapotrzebowanie energetyczne użytkowników. Szybko sie nagrzeją i szybko oddają ciepło. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewania podłogowego, które cechuje się dużą bezwładnością cieplną, co oznacza w praktyce, że ogrzanie o kilka stopni może trwać naprawdę długo. Grzejniki to znakomite rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, które są użytkowane stosunkowo rzadko, np. pokoje gościnne. W takim przypadku możliwość szybkiego nagrzania pokoju jest bardzo istotna. Także w sypialni zalecane są grzejniki - z ich pomocą można sterować temperaturą bardzo wygodnie - w razie potrzeby można przecież zawsze zakręcić grzejnik.

Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z grzejnikami

Dość często wykorzystywanym rozwiązaniem są ostatnimi czasy układy mieszane, które obejmują ogrzewanie podłogowe i grzejniki. W niektórych pomieszczeniach montowane jest ogrzewanie podłogowe, w innych zaś grzejniki - z reguły grzejniki płytowe. Stosunkowo częstym rozwiązaniem jest montowanie elektrycznego ogrzewanie podłogowego właśnie w łazience. Często taki system grzewczy jest uzupełnieniem standardowego drabinkowego grzejnika w łazience, na którym można wysuszyć ręcznik. Ogrzewanie podłogowe to ogromny komfort, nic zatem zaskakującego w tym, że rozwiązanie to jest coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl