Ogrzewanie podłogowe a zdrowie 0

Dlaczego decydujemy się na ogrzewanie podłogowe? Zazwyczaj argumentem za tym nowoczesnym rozwiązaniem jest komfort cieplny, jaki jest związany z wykorzystywaniem ogrzewania podłogowego. Warto jednak zastanowić się również i nad tym, jak ogrzewanie podłogowe wpływa na nasze zdrowie. Czy ogrzewanie podłogowe jest w ogóle zdrowe?

Dość często spotykamy się obecnie z przekonaniem, że ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie funkcjonalne, higieniczne, po prostu zdrowe. Nie da się zaprzeczyć, że systemy grzewcze, które do emisji ciepła wykorzystują duże powierzchnie podłóg mają wiele zalet. Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe od razu znacznie poprawia mikroklimat pomieszczeń w naszym domu. To jeden z ważniejszych argumentów za tym nowatorskim rozwiązaniem.

Okazuje się jednak, że poprawa mikroklimatu i ogólny komfort cieplny to jeszcze nie wszystko. Warto nadmienić również, że ogrzewanie podłogowe gwarantuje korzystny dla naszego organizmu rozkład temperatury. Na wysokości stóp jest mniej więcej o 2 stopnie C cieplej niż na wysokości głowy. Ciepła podłoga w ten sposób pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jednocześnie nie odczuwa się tego, że w górnych rejonach pomieszczeń panuje niższa temperatura, jeśli tylko mamy zapewniony komfort cieplny w okolicach stóp. W praktyce może to doprowadzić nawet do pewnych oszczędności wydatków związanych z ogrzewaniem.
 
Do tego dochodzi jeszcze fakt, że przy ogrzewaniu podłogowym różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz domu a tą na zewnątrz jest niższa niż w sytuacji, gdy stawiamy na tradycyjne systemy grzewcze. A to zmniejsza ryzyko występowania przeziębień.
 
Ogrzewanie podłogowe to bardzo higieniczna forma ogrzewania, która jest szczelnie polecana w domach alergików. Osoby, które mają alergię na kurz lub roztocza, mogą wypróbować działanie ogrzewania podłogowego. W tym przypadku ciepłe powietrze nie jest nawiewane. Do ogrzewania pomieszczenia dochodzi drogą promieniowania, co oznacza, że w powietrzu nie unoszą się drobinki kurzu, tak niebezpieczne dla alergików.
 
Ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jedną ogromną zaletę dla naszego zdrowia. Otóż, gdy podłoga jest przyjemnie ciepła, zachęca to do chodzenia boso, a to jest bardzo zdrowe. Chodzenie boso jest zalecane przede wszystkim dzieciom. Chodzenie na bosso po twardym, stabilnym podłożu pozytywnie wpływa na rozwój układu ruchu, pośrednio wywiera pozytywny wpływ także i na postawę dziecka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl