Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie podczerwienią to zwłaszcza w Polsce stosunkowo nowa i wciąż mało popularna metoda ogrzewania pomieszczeń, wcześniej znajdująca zastosowanie przede wszystkim w użytku komercyjnym, która dziś powoli zdobywa popularność prywatnych domach i mieszkaniach. Ogrzewanie na podczerwień odbywa się zwykle za pomocą paneli podczerwieni, czyli podłużnych płyt o niewielkiej grubości, pokrytych powłoką odbijającą ciepło. Panele emitują niewidzialną dla naszych oczu podczerwień – IR – a energia, w praktyce ciepło, roznosi się po pomieszczeniu za sprawą fal elektromagnetycznych.

Jaka jest główna zaleta ogrzewania podczerwienią, która wpływa na wydajność tej metody, a także odczuwany przez domowników komfort? W odróżnieniu od tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego ciepło nie rozchodzi się po pomieszczeniu za sprawą ogrzanego powietrza, zatem nie powoduje jego ruchu. Ma to dwie ważne konsekwencje. Panele grzewcze nie muszą rozgrzewać się do bardzo wysokiej temperatury, ponieważ za pomocą wspomnianych fal ogrzewają bezpośrednio każdy obiekt i osobę znajdujące się pomieszczeniu. Dzięki temu temperatura powietrza panująca w jego wnętrzu może być nawet o kilka stopni niższa, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania, odczuwalne ciepło, a więc jego absorbowana ilość wcale się nie zmienia.

Po drugie ogrzewanie podczerwienią zapewnia niemal idealny rozkład ciepła we wszystkich warstwach powietrza, podczas gdy przy użyciu tradycyjnych grzejników różnice mogą wynosić nawet 10O C. W praktyce, każdy z domowników odczuwa ciepło dokładnie tak samo, niezależnie od tego, w którym miejscu pomieszczenia przebywa, co stanowi ogromny komfort. W dalszej części tekstu omówimy między innymi rodzaje systemów ogrzewania na podczerwień, ich wady i zalety oraz optymalny sposób instalacji w domu, a także sytuacje, w których metoda sprawdzi się najlepiej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy.

Budowa i działanie systemów grzewczych na podczerwień

Większość promienników podczerwieni zbudowana jest w podobny sposób. Wewnątrz obudowy składającej się z podstawy i ramki znajduje się element grzejny, który pobiera energię elektryczną i przekształca ją w taki sposób, aby jak największa jej część przekształciła się w promieniowanie podczerwone (infrared – IR), a jak najmniejsza bezpośrednio w ciepło. Panel uzupełnia ekran odbijający promieniowanie oraz szybka wykonana zazwyczaj z hartowanego szkła.

Panel grzewczy za pośrednictwem fal elektromagnetycznych za pomocą podczerwieni ogrzewa bezpośrednio wszystkie obiekty znajdujące się w pomieszczeniu, a nie tylko powietrze, które w przypadku ogrzewania konwekcyjnego oddaje ciepło do pomieszczenia. Równie efektywne ogrzanie ścian, które stanowią zwykle główne źródło akumulacji ciepła w pomieszczeniu wymaga zużycia o kilkadziesiąt procent mniej energii, niż w przypadku konwencjonalnych źródeł ogrzewania – np. gazu ziemnego. Warunkiem jest tutaj odpowiednie dobranie i rozmieszczenie paneli grzewczych do kubatury pomieszczenia.

Samo powietrze nie wymaga natomiast nagrzania do tak wysokiej temperatury, ponieważ nie jest nośnikiem ciepła. Jak przekłada się to na temperaturę odczuwalną? Podczas pracy urządzenia, obecne w pomieszczeniu osoby są ogrzewane bezpośrednio poprzez fale elektromagnetyczne i to przede wszystkim równomiernie. Można to porównać do promieni słonecznych, które ogrzewają nas dokładnie w taki sam sposób, poprzez podczerwień. Gdy urządzenie nie pracuje, źródłem ciepłego powietrza stają się ściany i sufit, które oddają nam zmagazynowane ciepło.

Montaż ogrzewania na podczerwień

Zaletą wykorzystania ogrzewania podczerwienią w mieszkaniu jest bardzo prosty montaż systemu. Panelom wystarczy dostęp do instalacji elektrycznej, zaś jakiekolwiek dodatkowe elementy instalacji, takie jak związane z tradycyjnymi grzejnikami rury są tu zbędne. Wpływa to korzystnie na prostotę i niskie koszty montażu urządzeń. Dodatkowo oszczędzamy w ten sposób powierzchnię, „odzyskując” do innych celów pomieszczenie, które wcześniej musiałby zostać przeznaczone na kotłownie. Ponadto niewątpliwą zaletą promienników jest ich ergonomia – jako płaskie panele, nawet zawieszone na ścianach nie mają niekorzystnego wpływu na funkcjonalność pomieszczenia, jak również efekty wizualne, zwłaszcza, że można na nich umieścić dowolną grafikę.

Jednak ogrzewanie na podczerwień to nie tylko lekkie panele zawieszane na suficie lub ścianach. Źródłem ciepła może być również podłoga. Wówczas źródło ciepła stanowią maty grzewcze lub folie grzewcze na podczerwień, które z technicznego punktu widzenia działają identycznie jak promienniki umieszczane na ścianach. W ich przypadku montaż, zwłaszcza w mieszkaniu z rynku pierwotnego nie jest skomplikowany. W dodatku maty możemy bez problemu umieszczać pod każdego rodzaju podłogą, również wykonaną z drewna lub laminowaną.

Komfort wynikający z ogrzewania na podczerwień

Bezdyskusyjną zaletą ogrzewania podczerwienią jest wynikający z tej metody komfort. Każdy obiekt znajdujący się w pomieszczeniu jest ogrzewany bezpośrednio i równomiernie, dzięki czemu osoby przebywające w pomieszczeniu odczuwają ciepło, zarówno przesłane przez fale elektromagnetyczne, jak również wtórnie oddawane z otoczenia. W ten sposób eliminujemy odczucie rozgrzanej głowy lub zimnych dłoni.

Jednocześnie powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu nie rozgrzewa się do tak wysokiej temperatury i przy tym samym poziomie ogrzania pomieszczenia jego temperatura jest niższa o 2-3 OC, co korzystnie wpływa na komfort oddychania i ewentualne uczucie duszności. Dodatkowo, równomierne ogrzanie pomieszczenia eliminuje wilgoć, nie wspominając o możliwości rozwoju pleśni. Z tych powodów ogrzewanie za pośrednictwem IR jest szczególnie polecane astmatykom i alergikom. Kolejną korzyścią będzie również zniwelowanie start ciepła za sprawą częstego wietrzenia pomieszczenia.

Koszty ogrzewania na podczerwień

Koszt zakupu jednego panelu na podczerwień o mocy 500 W waha się od 500 do 1000 zł i zależy przede wszystkim od jego wydajności, związanej z wysokością temperatury pracy. Zatem zakup systemu do ogrzewania całego mieszkania oznacza wydatek kilku tysięcy złotych, a domu kilkunastu, być może ponad 20 tys. zł. Nie są to koszty bardzo wysokie, zwłaszcza, że montaż paneli, promienników lub mat grzejnych jest dość prosty i nie wymaga utworzenia żadnej dodatkowej instalacji.

Jednak opłacalność takiej inwestycji należy oceniać poprzez pryzmat kosztów eksploatacji. Z całą pewnością efektywne nagrzanie pomieszczenia, jeżeli dobrze dostosujemy panele do jego kubatury, wymaga zużycia o kilkadziesiąt procent mniejszej ilości energii. Z drugiej strony energia elektryczna jest obecnie wciąż droższa niż ogrzewanie węglem i innymi paliwami. Oczywiście ogrzewanie podczerwienią jest rozwiązaniem ekologicznym, ale czy korzyść odnajdziemy również w kosztach tej metody ogrzewania?

Pamiętajmy, że panel nie musi pracować non stop, ponieważ ciepło uzyskane z podczerwieni magazynuje się przede wszystkim w ścianach, suficie i całym otoczeniu, skąd jest oddawane wtórnie. Należy również zwrócić uwagę na wysoką energooszczędność tej metody, ze względu na bardzo niskie straty ciepła związane z jego przesyłaniem. Średnio aż 98% pobranej energii elektrycznej zmienia się w ciepło, efektywnie wykorzystane do ogrzania pomieszczeń.

Co jeszcze wpływa na cenę ogrzewania? Panele rozgrzewają się bardzo szybko, więc skutek ich pracy odczuwamy natychmiastowo, a w dodatku równomiernie w całym pomieszczeniu. W tym aspekcie ogrzewane podczerwienią jest bardzo wydajne, a skoro ciepło doskonale akumuluje się w otoczeniu, możemy uruchamiać urządzenie doraźnie, w razie potrzeby, bez obaw o stratę energii wynikająca z konieczności rozgrzania się grzejnika do odpowiedniej temperatury. Przy odpowiednim użytkowaniu i prawidłowym dopasowaniu mocy i rozmieszczenia ogrzewania na podczerwień, zastosowanie tej metody może okazać się sporo tańsze, niż tradycyjne sposoby ogrzewania.

Należy jeszcze nadmienić, że panele ogrzewania na podczerwień to rozwiązanie,, które nie generuje dodatkowych kosztów eksploatacji, związanych z konserwacją urządzeń, czy instalacji. A same urządzenia cechuje długa żywotność i praktyczna bezawaryjność.

Podsumowanie – cechy charakterystyczne, wady i zalety ogrzewania na podczerwień

Wydajność paneli grzewczych, promienników, mat i innych metod ogrzewania na podczerwień została już omówiona powyżej. Co jeszcze zapewnia podczerwieni przewagę nad tradycyjnymi metodami ogrzewania?

Z pewnością jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, ponieważ w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne (nie uwzględniając oczywiście okoliczności wytwarzania energii elektrycznej). Dodatkowo podczerwień jest rozwiązaniem przyczyniającym się do wysokiego komfortu domowników, poprzez świeższe powietrze o niższej temperaturze, brak emisji jakichkolwiek zapachów, równomierne rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu oraz eliminację wilgoci. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że efektywne ogrzanie pomieszczenia trwa zaledwie kilka minut.

Dla wielu z nas ogromne znaczenie ma design pomieszczenia, zwłaszcza w świeżo zakupionym mieszkaniu lub nowo wybudowanym domu. Mata na podczerwień ukryta pod podłogą, ale również panele, cechujące się płaskim kształtem, minimalistycznym designem i możliwością umieszczenia na nich ciekawej grafiki z pewnością nie wpłyną niekorzystnie na aranżację wnętrza.

Sprawny system ogrzewania na podczerwień umożliwia wygodne sterowanie ogrzewaniem, na przykład za pomocą jednego pilota lub urządzenia mobilnego. Urządzenia mogą ponadto pracować bezobsługowo na podstawie odpowiedniego zaprogramowania. Efektywne ogrzewanie, polegające np. na dogrzewaniu wybranych stref można również osiągnąć, dzięki instalacji termostatów, między innymi bezprzewodowych.

Należy jednak pamiętać, że przy pomocy podczerwieni nie istnieje możliwość podgrzewania wody. Wówczas musimy zastosować do tego celu odmienną instalację. Jednak jeśli nie stanowi to przeszkody, ogrzewanie podczerwienią stanowi wygodną i energooszczędną alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania mieszkania lub domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl