Ogrzewanie magazynu - ekonomiczne systemy ogrzewania hal magazynowych 0

Ogrzewanie dużych powierzchni magazynowych lub hal produkcyjnych od zawsze stanowiło wyzwanie dla firm. Tradycyjne systemy centralnego ogrzewania nie sprawdzają się dobrze w budynkach o dużej kubaturze. Instalacje tego typu są kosztowne w produkcji i drogie w eksploatacji. Efektywność ich działania również pozostawia wiele do życzenia. Jak zatem można zrealizować ogrzewanie magazyny? Czy istnieje alternatywny system ogrzewania dla hali magazynowej, który będzie prosty w instalacji, nieskomplikowany w obsłudze i zapewni wysoką wydajność pracy? Tak, coś takiego istnieje!

ogrzewanie magazynu

Sprawdź jak działa ogrzewanie magazynu prądem

Z czym kojarzy się ogrzewanie elektryczne? Przede wszystkim z wysokimi kosztami eksploatacji. Stare systemy ogrzewania elektrycznego rzeczywiście są mało efektywne, a do tego bardzo kosztowne w działaniu. Ich duży pobór energii niestety nie idzie w parze z zapewnieniem oczekiwanego komfortu cieplnego oraz przystępnej wysokości rachunkami za prąd.

Tak jednak było dawniej.

Nowoczesne technologie przynoszą nam zupełnie nowe rozwiązania. Jednymi z nich są promienniki podczerwieni sufitowe. Co to takiego? Jak działa promiennik podczerwieni sufitowy?

Ogrzewanie obiektów wielkokubaturowych podczerwienią

system ogrzewania magazynu

Podczerwień inaczej nazywana jest promieniowaniem podczerwonym. Jest to promieniowanie elektromagnetyczne, w którym fale mają długość pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Każdy przedmiot i ciało, którego temperatura jest wyższa od 0 stopni C emituje promieniowanie podczerwone. Jego zakres oraz długość fal zależą przede wszystkim od wielkości przedmiotów oraz osiąganej temperatury. Im temperatura jest wyższa, tym długość promieniowania jest mniejsza, a jego ilość większa. Wiedza na temat promieniowania podczerwonego oraz umiejętność jego wykorzystania do praktycznych rozwiązań, pozwoliła stworzyć wydajne i bezpieczne ogrzewanie punktowe, z wykorzystaniem promienników.

Jak zbudowany jest promiennik ciepła sufitowy?

Promiennik ciepła to urządzenie kasetowe, przeznaczone do montażu w sufitach podwieszanych lub pod stropami lub konstrukcjami dachów. Promiennik ciepła to estetycznie wykonane urządzenie, które swoim wyglądem nie wpływa negatywnie na estetykę pomieszczenia. Promienniki ciepła sufitowe podłączone zostają do sieci elektrycznej i można nimi sterować centralnie lub pojedynczo, każdym z osobna.

Jakie promienniki podczerwieni dostępne są na rynku?

Firma Bilux jest jednym z liderów produkcji i dystrubucji promienników ciepła do celów przemysłowych, handlu i usług. W swojej ofercie posiada szeroki wybór promienników ciepła, dostępnych w wielu wariantach.

 • Promienniki serii A – urządzenia o mocy 250 W, kompaktowych wymiarach 60x60x4 cm i niewielkiej wadze 2,5 kg. Przeznaczone są do punktowego ogrzewania pomieszczeń – recepcji, biur, poczekalni dla klientów. Można je szybko i w prosty sposób zabudować w sufitach podwieszanych.

 • Promienniki serii B – urządzenia dostępne o mocach 600, 1000 i 1200 W, przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń o wysokości do 5 metrów. Mogą to być biura, pomieszczenia handlowe, a także otwarte przestrzenie, takie jak rampy załadunkowe, tarasy, ogródki letnie czy place zabaw. Wymiary promienników ciepła tej serii rozpoczynają się do 100x16x4 cm aż do 155x13x5,5 cm dla urządzeń o największej mocy.

 • Promienniki serii P – urządzenia o większej mocy, 4 kW, które mogą być zainstalowane na dużej wysokości, nawet do 20 metrów od poziomu podłogi. Świetnie nadają się do ogrzewania dużych hal i magazynów wysokiego składowania, a także sal gimnastycznych czy obiektów targowych.

 • Promienniki serii Y – są to urządzenia o największej mocy i wydajności, aż do 12 kW. Również mogą być instalowane na wysokości do 20 metrów w obiektach wielkopowierzchniowych i o dużej kubaturze.

ogrzewanie magazynów

Czy ogrzewanie hali magazynowej podczerwienią jest bezpieczne?

Na temat promienników podczerwieni, jak i całego systemu ogrzewania podczerwienią krąży wiele mitów i legend. Jest to stosunkowo nowa technologia, która nie została jeszcze przez wszystkich dobrze poznana. Między innymi z tego powodu część osób powiela nieprawdziwe informacje, jakoby promienniki podczerwieni sufitowe miałyby mieć negatywny wpływ na zdrowie. Tymczasem ogrzewanie elektryczne dla magazynów zostało bardzo dokładnie przebadane pod kątem medycznym i środowiskowym. Niezależne badania dowiodły, że jest to bezpieczny i przyjazny system ogrzewania, który z powodzeniem może zastąpić tradycyjne systemy grzewcze.

Ogrzewanie magazynu promiennikami – to trzeba wiedzieć

Zanim zdecydują się Państwo wybrać promienniki podczerwieni jako podstawowe lub dodatkowe ogrzewanie hali magazynowej, warto poznać ich największe zalety.

ogrzewanie hali magazynowej

 • Dobry wpływ na zdrowie ludzi i zwierzątpromiennik ciepła sufitowy zapewnia możliwość precyzyjnego sterowania, a tym samym ustalenia optymalnej temperatury pracy. Pozwala to zapewnić najlepsze warunki do wykonywania obowiązków, bez ryzyka przegrzania organizmu.

 • Ekonomiczne działanie – urządzenia można włączać i wyłączać zależnie od potrzeb. Już krótką chwilę po uruchomieniu, promienniki podczerwieni sufitowe zaczynają działać pełną mocą. Oznacza to że po zakończonej pracy magazynu mogą być wyłączone i ponownie włączone na kolejny dzień. Pozwala to ograniczać koszty ogrzewania do minimum.

 • Nie wysuszają powietrza – jedna z wad centralnych systemów ogrzewania jest to, że nadmiernie wysuszają one powietrze. Jest to szczególnie groźne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, prowadzi również do podrażnienia błon śluzowych, utrudnia oddychanie i może powodować łzawienie oczu.

 • Nie zużywają tlenu – kolejna zaleta ogrzewania elektrycznego dla magazynów jest to, że nie pobierają one tlenu z powietrza. Jest to szczególnie ważne w tych obiektach, w których system wentylacji nie działa zbyt dobrze.

 • Bezpieczeństwo – wszystkie promienniki ciepła Bilux to urządzenia certyfikowane w UE. Ponadto posiadają atesty SES, potwierdzające brak szkodliwego wpływu na zdrowie.

Gdzie i kiedy stosować ogrzewanie obiektów wielkokubaturowych prądem?

Jest wiele powodów i sytuacji, które zachęcają, a czasami wręcz nie dają innego wyboru, niż stosowanie promienników ciepła. Brak technicznych możliwości podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej niejako zmusza inwestorów, aby wybrali elektryczne systemy ogrzewania. Analizując stosunek kosztów do wydajności, promienniki ciepła sufitowe zapewniają najlepszy wynik ekonomiczny.

 1. Ogrzewanie magazynu promiennikami jest wygodne – do zbudowania i uruchomienia instalacji grzewczej wystarczy tylko zasilanie elektryczne i montaż promienników pod sufitami, w ściśle wyznaczonych miejscach. Ogrzewanie punktowe promiennikami nie wymaga regularnego sprawdzania szczelności układu hydraulicznego, a ponadto jest bardzo wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia. Nie istnieje w tym przypadku ryzyko rozszczelnienia sieci i zalania pomieszczeń wodą.

 1. Tanie ogrzewanie hali magazynowej o dużej wysokościogrzewanie magazynów wysokiego składowania, liczących około 20 metrów wysokości zawsze było wyzwaniem. Decydując się na ogrzewanie magazynu promiennikiem, można je zainstalować w newralgicznych miejscach pod sufitami. Dzięki temu nie zabierają cennej przestrzeni, a prawidłowo dobierając moc, zapewnią oczekiwany komfort cieplny pracownikom.

 1. Łatwe w sterowanie ogrzewanie elektryczne dla magazynu – obsługa systemu ogrzewania opartego na promiennikach ciepła jest bardzo proste. Urządzeniami można sterować ręcznie – pojedynczo lub grupami, albo możne je włączyć od inteligentnej instalacji obiektu. Wówczas będą się uruchamiać i wyłączać zależnie od harmonogramu pracy lub po osiągnięciu określonej temperatury powietrza. Czyni to ten system ogrzewania w pełni bezobsługowym.

 1. Szybki system ogrzewania hali magazynowej - montaż promienników ciepła w magazynie jest wielokrotnie szybszy i tańszy niż wykonanie instalacji CO. Po pierwsze, promiennik podczerwieni sufitowy podłączany jest wyłącznie do instalacji elektrycznej. Jest ona tańsza i szybsza w wykonaniu niż np. instalacja grzewcza oparta na miedzianych przewodach.

Promienniki to nie tylko ogrzewanie hal magazynowych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, promienniki podczerwieni sufitowe, z powodzeniem można wykorzystywać jako podstawowy system ogrzewania pomieszczeń. Nie tylko tych wielkokubaturowych, ale również mniejszych, jak poczekalnie, recepcje czy biura. Duża dostępność promienników o różnej mocy i przeznaczeniu, pozwala każdemu klientowi znaleźć urządzenie, dopasowane do jego potrzeb i możliwości finansowych.

 • Promiennik ciepła sufitowy, mocowany w suficie podwieszanym – to rozwiązanie idealnie sprawdza się w biurach, sklepach i pozostałych pomieszczeniach usługowych i handlowych. Promiennik zostaje estetycznie zabudowany w suficie podwieszanym, dobrze komponując się z instalacją świetlną i wentylacyjną, a także klasycznymi kasetonami sufitowymi.

 • Promienniki mocowane pod konstrukcją sufitu – w wyższych pomieszczeniach, do 5 metrów, promienniki mogą być zamocowane bezpośrednio pod konstrukcją sufitu lub na ścianach. Pozwala to skierować strumień promieni w wybrane miejsce w pomieszczeniu, zapewniając mu tzw. ogrzewanie punktowe.

magazyn ogrzewanie

Ogrzewanie wysokich pomieszczeń magazynowych, jak również mniejszych biur nie musi być kosztowne ani trudne w realizacji. Wszędzie tam, gdzie koszty ogrzewania gazowego lub olejowego są bardzo wysokie lub nie ma możliwości korzystania z nich, warto rozważyć wykorzystanie promienników ciepła. Jest to elastyczny i bezpieczny sposób ogrzewania pomieszczeń, dający mnóstwo możliwości konfiguracji. W przypadku rozbudowy obiektów w przyszłości, można również łatwo i szybko rozwijać układ ogrzewania podczerwienią, poprzez montaż nowych promienników. Ogrzewanie dużych powierzchni magazynów promiennikami podczerwieni jest również znacznie tańsze niż przy ogrzewaniu gazem lub olejem. Koszty te można dodatkowo minimalizować, wybierając odpowiednią taryfę prądu lub inwestując w instalacje fotowoltaiczne, pozyskujące prąd z energii słonecznej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl