Ogrzewanie elektryczne - kompendium wiedzy

Jedną z podstaw komfortowego życia jest optymalna temperatura w domu. Ogrzewanie powinno jednak nie tylko zapewnić ciepło, lecz także wygodę i bezpieczeństwo. Najlepiej, aby nie ucierpiała na tym wszystkim kieszeń domowników. Wbrew pozorom, ogrzewanie elektryczne nie jest już tak kosztowne, jak jeszcze kilka lat temu. W dodatku ten typ ogrzewania dobrze współgra z systemem odnawialnych źródeł energii. Kiedy sprawdzi się ogrzewanie elektryczne i jaki jego rodzaj będzie najbardziej odpowiedni?

Ogrzewanie elektryczne - koszty i wydajność

Gdy chodzi o ogrzewanie elektryczne - koszty są aspektem najbardziej niepokojącym. Warto jednak zauważyć, że miesięczne koszty ogrzewania elektrycznego maleją, pomimo wysokich cen prądu. Dlaczego? Ogrzewanie elektryczne jest po prostu coraz bardziej wydajne. Zmienia się także budownictwo, a mianowicie większość budynków jest dobrze ocieplona. Starsze konstrukcje poddawane są natomiast termomodernizacji. Dzięki temu zużycie prądu znacznie spada. Jakie są koszty ogrzewania domu prądem? Dla porównania, budynki nieodpowiednio ocieplone rocznie generują nakład aż 200 kWh/m2. Tymczasem w przypadku budowli poddanych termomodernizacji nakład energii spada do 80 kWh/m2, a w budynkach energooszczędnych do 40 kWh/m2. Jaka moc przyłącza jest konieczna, gdy chodzi o ogrzewanie elektryczne? Zazwyczaj wystarczająca jest moc przyłączeniowa o wartości 21 kW. Oczywiście niezwykle istotny jest także odpowiedni dobór systemu grzewczego. Piece akumulacyjne działają na przykład oszczędniej niż tradycyjne grzejniki. Panele grzewcze na podczerwień również wyróżniają się energooszczędnością.

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne? Ogrzewanie elektryczne to taki system grzewczy, który nie wymaga kosztownej i skomplikowanej instalacji. Dodatkowo wprowadzone zostały tańsze taryfy dostaw prądu, na przykład nocne. W czasie trwania taryfy tańszej pobierana jest energia, aby w okresie wysokich cen (zazwyczaj w ciągu dnia) korzystać z ciepła. Ponadto bardzo dobrym rozwiązaniem są alternatywne źródła energii. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp pozwala na wyprodukowanie rocznie ok. 4000 do 5000 kWh prądu. Światło słoneczne to nieskończone źródło energii. Jednak czy tego typu ogrzewanie elektryczne dobrze posłuży zimą? O to nie trzeba się obawiać, ponieważ nadmiar energii nagromadzonej latem można zwyczajnie przechować w sieci. Odbiór możliwy jest nawet po długim, kilkumiesięcznym okresie czasu. Oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna zapewni ogrzewanie elektryczne również w czasie zimowym.

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne - zalety

Ogrzewanie na prąd ma liczne zalety. System ogrzewania elektrycznego zapewnia praktycznie bezobsługowe działanie i bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do ogrzewania na gaz nie zachodzi ryzyko zatrucia lub wybuchu. Kotły elektryczne, piece akumulacyjne, grzejniki, maty grzewczepromienniki podczerwieni - każdy z tych systemów jest łatwy w obsłudze. Nowoczesne ogrzewanie elektryczne to system grzewczy, który się nie psuje lub sprawia problemy niezwykle rzadko. Nie ma potrzeby ustawicznej kontroli czy uzupełniania paliwa, jak jest to w przypadku tradycyjnych pieców na węgiel czy inne paliwa stałe. Oszczędność czasu, niskie koszty instalacji, brak konieczności ustawicznych napraw oraz bezpieczeństwo - to czynniki, które przemawiają za ogrzewaniem elektrycznym.

Ponadto system ogrzewania elektrycznego to ekologiczne rozwiązanie. W wielu polskich miastach wchodzi, w życie ustawa antysmogowa. Warto więc przemyśleć wymianę instalacji właśnie w tym okresie, gdy dostępne są liczne opcje dofinansowania. W niektórych miastach dotacja może wynieść nawet 90 % kosztów zakupu, zależnie od dochodów. W dodatku dofinansowaniu podlegają także działania, mające na celu produkcję energii elektrycznej z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. „Pogram Mój Prąd” zakłada dofinansowanie do 50 % kosztów instalacji paneli słonecznych. Do obniżenia kosztów przyczynia się także „Ulga termomodernizacyjna”, dzięki której można odliczyć od dochodu 100 % kosztów (do 53 tysięcy zł) związanych z ociepleniem budynku. System ogrzewania elektrycznego nie musi być więc kosztowny ani w instalacji, ani też w użytkowaniu - dzięki izolacji cieplnej.

Ogrzewanie elektryczne - opinie i fakty

Każdy, kto stoi przed wyborem systemu grzewczego, zastanawia się jakie negatywy niesie za sobą ogrzewanie elektryczne - koszty miesięczne z pewnością są priorytetem. Opinie na temat ogrzewania elektrycznego pokrywają się z faktami. Widać bowiem zależność kosztów od stopnia ocieplenia budynku i wykorzystania taryf. Rzeczywiście wysokość opłat zawsze jest uzależniona od opisanych powyżej czynników. Koszt ogrzewania domu prądem może być niezwykle wysoki lub też zadziwiająco niski! Jak więc przedstawiają się miesięczne koszty ogrzewania elektrycznego?


Jakie jeszcze czynniki wpływają na wydajność i koszty ogrzewania elektrycznego? Istotny jest dobrze przygotowany i zrealizowany projekt. Instalacja elektryczna musi być odpowiednio rozłożona, a szerokość kabli zgodna z założeniami. Ponadto, gdy chodzi o ogrzewanie elektryczne - koszty ostateczne można obliczyć przy użyciu specjalnego kalkulatora, dostępnego w sieci. Dzięki temu, jeszcze przed podjęciem decyzji można obliczyć prognozowane koszty.

Najtańsze ogrzewanie elektryczne, czyli jakie?

Na tanie ogrzewanie elektryczne można liczyć po zainstalowaniu energooszczędnego pieca. Najlepszym rozwiązaniem jest akumulacyjny kocioł elektryczny - koszty ogrzewania są niższe, dzięki wykorzystaniu taryf. Akumulacyjny piec elektryczny do centralnego ogrzewania umożliwia pobieranie energii elektrycznej w czasie trwania niskiej taryfy. Następnie oddaje ciepło w ciągu dnia. Przykładem może być również akumulacyjny piec elektryczny do ogrzewania domu, zainstalowany w starym budownictwie. Piec elektryczny umieszczony w starym piecu kaflowym pobiera energię w niskiej cenie, nagrzewa cegły szamotowe i oddaje ciepło przez kolejne 6 godzin. Najlepiej więc korzystać z dwufazowej taryfy G12. Można w ten sposób zaoszczędzić około 30 zł za każdą kWh. Ceny w nocnej taryfie wahają się bowiem w granicach 35 zł/kWh, a w taryfie dziennej jest to koszt około 60 zł - 65 zł/kWh.

Energooszczędne ogrzewanie elektryczne to także panele grzewcze na podczerwień. Nowoczesne ogrzewanie elektryczne w formie podczerwieni zapewnia efekty podobne do ogrzewania promieniami słonecznymi. W ten sposób nie nagrzewa się powietrze, lecz tylko poszczególne elementy zabudowania i aranżacji. Domownicy odczuwają ciepło, zupełnie jak w trakcie kąpieli słonecznych. Promienniki podczerwieni to z pewnością najtańsze ogrzewanie elektryczne, w przypadku pomieszczeń o dużym metrażu. W takim wypadku dużo tańsze będzie ogrzewanie podczerwienią niż tradycyjne nagrzewanie powietrza. Tanie ogrzewanie elektryczne podczerwienią sprawdzi się również w energooszczędnych domach i innych budynkach poddanych termoizolacji.

Centralne ogrzewanie elektryczne - rodzaje systemów grzewczych

Jaki piec elektryczny do centralnego będzie najlepszym rozwiązaniem? Jak już wspomniano, centralne ogrzewanie elektryczne instalowane jest zazwyczaj w formie pieców akumulacyjnych. Nowoczesne ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie, które łączy w sobie zalety tradycyjnego ogrzewania centralnego i wygodę użycia prądu. Centralne ogrzewanie elektryczne zapewnia najczęściej:

Panele grzewcze na podczerwień. Jak działają?

Zdaniem wielu, ogrzewanie podczerwienią to właśnie najtańsze ogrzewanie elektryczne. Promienniki podczerwieni są wydajne, dzięki unikalnemu systemowi działania. Tradycyjne ogrzewanie centralne polega za konwekcji, a więc zagrzaniu powietrza, które kolejno ogrzewa ściany i całość pomieszczenia. Wadą takiego ogrzewania jest chłodniejsza podłoga oraz suche powietrze pełne kurzu. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień polega na ogrzaniu domowników, ścian i innych elementów promieniami podczerwieni. Powietrze nie zmienia przy tym temperatury, dlatego odczucia można przyrównać do ogrzania słońcem w wiosenny dzień. Promienniki ciepła sprawiają, że domownicy są tym słońcem ogrzewani przez cały czas. W dodatku ciepła jest także podłoga, co ma niebanalne znaczenie dla komfortu. Kolejną zaletą jest to, że powietrze nie jest przesuszone.

Czy
ogrzewanie elektryczne na podczerwień jest tanie? Ogrzewanie podczerwienią generuje oszczędności, a najbardziej zauważalny spadek kosztów dotyczy pomieszczeń o dużej powierzchni. Dlatego promienniki podczerwieni z powodzeniem są montowane na przykład w halach sklepowych i obiektach przemysłowych. Promienniki ciepła sprawdzą się także w ogródkach restauracyjnych. Są wtedy montowane na maszcie parasola - niewidoczne dla gości, generują przyjemne ciepło.

Jak to działa?
Panele grzewcze na podczerwień złożone są z podstawy, grzejnika, sterownika, hartowanego szkła oraz panelu, który odbija promieniowanie. Najczęściej umieszczone są w ramce, a na ich powierzchni można nawet umieścić obraz. Emitowane promienie równomiernie rozchodzą się w pomieszczeniu. Na efekty nie trzeba czekać, ciepło wyczuwalne jest od razu. Gdy chodzi o użytek domowy, najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie sufitowe elektryczne lub ogrzewanie ścienne elektryczne. Promienniki podczerwieni prezentują się elegancko i nie rzucają się w oczy.

Dostępne są także panele grzewcze w formie lamp. Takie promienniki ciepła dobrze posłużą także na otwartych przestrzeniach, na przykład na patio, w wspomnianym ogródku restauracyjnym, kawiarni czy barze. Tego typu ogrzewanie podczerwienią już bardzo proste w użyciu, ponieważ panel wystarczy podłączyć do gniazdka. W dodatku koszty zakupu są bardzo niskie. Jakie promienniki ciepła wybrać? Przykładem mogą być wysokiej jakości promienniki podczerwieni włoskiej firmy MO-EL.

Dodatkowe ogrzewanie elektryczne w budynku

Centralne ogrzewanie elektryczne domu czy mieszkania to nie wszystko. Ogrzewanie na prąd wykorzystywane jest także jako dodatkowe źródło ciepła. W tradycyjnie ogrzewanych budynkach często podłogi są zimne, a okna nieszczelne. Chłodne podmuchy zdecydowanie nie pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Wtedy właśnie często sięgamy o grzejniki elektryczne. Dobrym rozwiązaniem jest także ogrzewanie podłogowe elektryczne. Ponadto dodatkowe ogrzewanie elektryczne stosowane jest także w celu osuszenia budynku. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po nagrzewnice elektryczne. Ogrzewanie elektryczne jest niezwykle wygodne również dzięki temu, że grzejniki elektryczne i nagrzewnice to sprzęty przenośne. Grzejniki najczęściej posiadają także wbudowany termostat i są niezależne od centralnego systemu ogrzewania. Dostępne są również specjalne programatory czasowe, dzięki którym można zaoszczędzić prąd. Jak działają poszczególne urządzenia i które z nich wybrać? Wyróżniamy:

Ogrzewanie elektryczne w walce ze smogiem

W rankingu Światowej Organizacji Zdrowia Polska plasuje się na wysokiej pozycji - ze względu na wysoce zanieczyszczone powietrze. Ogrzewanie elektryczne i alternatywne źródła energii są jedną z odpowiedzi na tą trudną sytuację. Smog jest problemem, którego nie można ignorować. Profesor Piotr Jankowski podaje na przykład niepokojące dane, dotyczące wzrastającego odsetka chorób układu krążenia. To jednak tylko ułamek szkód, ponieważ smog negatywnie wpływa na funkcjonowanie niemal całego organizmu, a więc układu oddechowego, krwionośnego, naczyniowego i sercowego (according to: „NIEPŁACONY RACHUNEK Jak energetyka węglowa niszczy nasze zdrowie” Raport Health and Environment Alliance, 2013). Tymczasem to właśnie niska emisja jest głównym czynnikiem sprawczym smogu. Źródła niskiej emisji to przestarzałe piece, niskiej jakości paliwa, niedrożne kominy oraz spalanie odpadów. 56 % zanieczyszczeń to efekt ogrzewania węglowego i spalania śmieci w budynkach mieszkalnych, publicznych i handlowych (according to: Air quality in Europe – 2016 report, European Environmental Agency, Report No 28/2016). Często podnoszony jest w tej kwestii argument przeciw, a mianowicie szkodliwość wyziewów z elektrowni węglowych. Bezsprzecznie to właśnie węgiel zapewnia Polakom prąd i tym samym również ogrzewanie elektryczne. Jednakże produkty uboczne wielkich elektrowni są często mniej niebezpieczne niż te pochodzące z domów. I choć wyniki raportów dotyczących źródeł smogu są niezwykle różnorodne - na pierwszy rzut oka widać, co jest przyczyną toksycznego powietrza. Ten fakt zauważalny jest zwłaszcza podczas analizy zanieczyszczeń powietrza generowanych zimą, a więc w okresie grzewczym. Gdy okres zimowy się kończy, poprawia się także jakość powietrza. Ponadto wyróżnić można także alternatywne źródła energii elektrycznej, które powinny stopniowo zastępować węgiel. Cena energii nie jest tak wysoka, jak cena wyniszczonego zdrowia. Warto więc inwestować w termomodernizację i ekologiczne systemy grzewcze, jak ogrzewanie elektryczne.

Kiedy warto wybrać ogrzewanie elektryczne?

Przede wszystkim ogrzewanie elektryczne jest najlepszym rozwiązaniem, gdy ogrzewanie gazowe jest zbyt problematyczne w instalacji i użytkowaniu. Staje się tak, gdy budynek nie ma dostępu do gazu lub gdy tworzenie całej instalacji wraz z kotłownią i kominem byłoby utrudnione, a także zbyt kosztowne. Ponadto, ogrzewanie elektryczne jest bezpieczne. Dlatego jeśli dom zamieszkuje osoba starsza lub małe dzieci - być może ogrzewanie elektryczne będzie lepszym pomysłem. Zwłaszcza promienniki podczerwieni są łatwe w obsłudze i nie wymagają napraw, w przeciwieństwie do typowych kaloryferów. W dodatku system ogrzewania elektrycznego może być z łatwością dostosowany także w przypadku rozbudowy lub przebudowy domu.

Ogrzewanie elektryczne to także doskonały wybór dla tych, którzy dopiero planują budowę domu. Dobrą inwestycją w przyszłość jest odpowiedni projekt domu i zorientowanie na alternatywne źródła energii. Gdy w grę wchodzi instalacja fotowoltaiczna nie trzeba martwić się o wysokie koszty użytkowania. W energooszczędnych, nowoczesnych domach takie właśnie rozwiązania powinny być wybierane. Ponadto ogrzewanie na prąd polecane jest osobom, którym zależy przede wszystkim na wygodzie i estetyce. Ogrzewanie podłogowe elektryczne, promienniki ciepła i inne nowoczesne opcje doskonale wkomponowują się w wystrój lub są zupełnie niewidoczne.

Ogródki restauracyjne i tarasy zwyczajnie nie mogą być ogrzewane tradycyjnie, ze względu na otwartą przestrzeń. Gdy chodzi o hale sklepowe, produkcyjne, a także wszelkie inne pomieszczenia o dużym metrażu - ogrzewanie konwekcyjne zwyczajnie nie jest opłacalne. Kwoty wydane na tradycyjne ogrzewanie takich pomieszczeń mogą być niezwykle wysokie. Dlatego w obu tych przypadkach najtańsze ogrzewanie to elektryczne ogrzewanie na podczerwień.

Wysokie opłaty za ogrzewanie elektryczne powoli odchodzą w zapomnienie. Wszystko dzięki termomodernizacji i alternatywnym źródłom energii. Dlatego podczas budowy nowoczesnego domu, warto pomyśleć o takim właśnie systemie grzewczym. Ponadto grzejniki elektryczne niezmiennie ogrzewają nas, gdy ciepła zabraknie. Promienniki podczerwieni docierają z kolei wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogrzewanie nie zadziała. Jak zapewnić sobie tanie ogrzewanie elektryczne? Aby ogrzewanie elektryczne było opłacalne należy wybierać sprzęt nowoczesny, regulowany i energooszczędny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl