Maty grzewcze 0

Maty grzewcze to rodzaj podłogowego ogrzewania elektrycznego, który charakteryzuje się jeszcze bardziej ułatwionym montażem, ponieważ przewody grzejne ułożone są na gotowej siatce, którą następnie wystarczy ułożyć w wybranym miejscu, przytwierdzić do podłoża i zalać odpowiednią warstwą betonu. Kable grzejne w matach są znacznie cieńsze niż tradycyjne, dlatego to rozwiązanie szczególnie poleca się do instalowania ogrzewania podłogowego podczas remontu, aby nie podwyższać znacząco poziomu podłogi.

Maty grzejne, jak pozostałe formy ogrzewania podłogowego mogą służyć zarówno jako główne źródło ogrzewania budynku, jak i ogrzewanie uzupełniające, chociaż z kilku względów częściej pełnią tę długą rolę.

Budowa i działanie mat grzewczych

Sposób, w jaki działa ogrzewanie podłogowe elektryczne, a więc również i maty grzewcze szczegółowo przedstawiliśmy w osobny artykule dotyczącym podłogówki. Energia elektryczna na skutek oporu przewodów grzejnych zmienia się w ciepło i jest to rozwiązanie bardzo wydajne, ponieważ efektywne wykorzystanie energii sięga niemal 100%. Należy jednak pamiętać, że koszty energii elektrycznej są stosunkowo wysokie w porównaniu do innych źródeł ogrzewania.

Przewody grzejne generują określoną moc, zwykle jest to maksymalnie 90 W na metr kwadratowy. Efektywność ogrzewania przy użyciu tej metody jest natomiast zależna od mocy jednostkowej samych przewodów oraz rozstawu pomiędzy nimi i na podstawie tych właśnie parametrów dopasowuje się układ ogrzewania podłogowego do zapotrzebowania na ciepło w konkretnym pomieszczeniu.

Mata grzejna stanowi swego rodzaju wygodne gotowe rozwiązanie, a poprzez wybór modelu o odpowiednich parametrach unikamy problemu z wyborem prawidłowego rozstawu przewodów. Szkielet maty stanowi cienka siatka wykonana najczęściej z włókna szklanego. Na niej umieszczone są zaś elementy grzejne, czyli przewody, które również charakteryzują się minimalną średnicą – około 2 mm.

W większości tego typu urządzeń niemożliwa jest regulacja mocy, ponieważ kable mają stały opór. Nie oznacza to jednak, że regulacja jego pracy nie jest możliwa, zwłaszcza, że groziłoby to zarówno zbyt intensywnym ogrzaniem pomieszczenia, a co za tym idzie zmarnowaniem dość kosztownej energii elektrycznej, jak również nadmiernym wychłodzeniem w ciągu wyjątkowo mroźnych dni, gdy straty ciepła w budynku są szczególnie wysokie.

Maty grzewcze są więc wyposażone w czujniki temperatury bezpośrednio podłączone do zwykle umocowanego na ścianie termostatu. Regulacja polega na kontroli temperatury i wyłączaniu pracy urządzenia, gdy temperatura przekracza zaprogramowany poziom i jego ponownym włączeniu, gdy pomieszczenie traci ciepło, w czego konsekwencji temperatura spada. Zasilanie maty grzewczej odbywa się z domowej instalacji o napięciu 230 V, co znacznie ułatwia jej instalację. Niektóre modele mat, zwłaszcza o większej powierzchni wyposażone są w zasilanie dwustronne.

Montaż elektrycznych mat grzewczych

Proces montażu maty zależy od tego, czy dysponujemy urządzeniem zasilanym jedno, czy dwustronnie. Ta druga, bardziej archaiczna wersja jest nieco mnie wygodna w montażu, ponieważ zdecydowanie trudniej jest dopasować elementy siatki w taki sposób, aby przewody spotkały się w puszcze instalacyjnej. Niezależnie od zasilania mata grzewcza jest urządzeniem zdecydowanie prostszym w montażu, niż tradycyjne elektrycznie ogrzewanie podłogowe, gdyż nie istnieje konieczność równomiernego rozkładania przewodów grzejnych.

Rozpakowaną matę należy ułożyć na powierzchni przewodami do dołu, a następnie w wyznaczonych miejscach przeciąć siatkę włókna szklanego. Przy tej czynności trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić kabli grzejnych. Fragmenty maty powinny zostać równomiernie rozłożone po całej powierzchni pomieszczenia, na której urządzenie będzie pracowało. Pomijamy oczywiście miejsca, gdzie planowane jest umieszczenie stałej zabudowy, na przykład w postaci szaf wnękowych lub zabudowy kuchennej. W tym miejscu podłoga nie powinna być podgrzewana, gdyż i tak nie odda ciepła w sposób efektywny, ze względu na słabsze przewodzenie ciepła przez materiały, z których stworzona będzie zabudowa. Na podgrzewanych fragmentach podłogi nie powinny również stać meble, których podstawa będzie się z nią stykała. Przewody ukryte pod meblami mogą się nadmiernie przegrzewać, co w skrajnym przypadku doprowadzi nawet do uszkodzenia instalacji.

Optymalnie rozłożona mata, powinna zostać trwale przymocowana do podłoża. Producenci proponują tutaj rozmaite rozwiązania, między innymi mocowanie przy pomocy zaczepów, kleju lub maty samoprzylepne.

W odróżnieniu od tradycyjnej podgrzewanej elektrycznie podłogi opartej o znacznie grubsze przewody grzejne, zastosowanie maty grzejnej nie wymaga zalewania jej relatywnie grubą warstwa betonu. W tym przypadku wystarczy jedynie cienka warstwa zaprawy, na której bezpośrednio układa się posadzkę. Jeżeli podgrzewana podłoga znajdzie się w miejscy szczególnie narażonym na wilgoć, na przykład w łazience, pomiędzy zaprawą a posadzką powinno się dodatkowo umieścić warstwę izolacji.

Jednak nawet w takiej wersji poziom podłogi nie podniesie się znacząco, najwyżej o 2-3 centymetry. W tym miejscy ujawnia się kolejna zaleta maty grzewczej na tle samodzielnie układanych kabli ogrzewania elektrycznego. Jeżeli ogrzewanie podłogowe jest montowane w pomieszczeniu remontowanym, a nie wykańczanym, te kilka centymetrów oszczędności ma ogromne znaczenie, bo w przeciwnym razie podłoga znacznie przybliżyłaby się do sufitu. Wówczas szczególnie montaż ogrzewania podłogowego tylko w wybranych pomieszczeniach stałby się praktycznie niemożliwy ze względu na znaczną różnicę poziomów podłogi.

Pod jakim typem podłogi sprawdzi się mata grzejna?

Ogrzewanie podłogowe powinno być używane przede wszystkim pod kamiennymi, bądź ceramicznymi płytkami, które dobrze przewodzą ciepło, zatem skutecznie oddają je do wnętrza pomieszczenia. W przypadku parkietów i wykładzin nie zaleca się używania tego typu ogrzewania, ze względu na jego obniżoną efektywność i możliwość przegrzewania się kabli, zwłaszcza, jeśli zostały położone zbyt blisko warstwy izolacji znajdującej się pod spodem. Wyjątek stanowią parkiety specjalnie do tego przeznaczone i odpowiednio przygotowane przez producentów.

Niemniej na tle zwykłych kabli grzejnych, maty są pod tym względem znacznie bardziej elastyczne. Na rynku są obecnie dostępne modele mat dostosowane do specyfiki konkretnych rodzajów podłogi. Warto jednak zasięgnąć opinii fachowca, czy wybrana przez nas konfiguracja się sprawdzi. Generalnie maty ukryte pod parkietem charakteryzują się niższą mocą i powinny zostać umieszczone pod specjalnie do tego przygotowaną wylewką. Dlatego pełnią wówczas rolę ogrzewania uzupełniającego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl