Wybór odpowiedniej mocy grzejnika jest gwarancją nie tylko satysfakcjonującego użytkowania, ale również wydajności. Grzejnik o zbyt małej mocy nie będzie w stanie zapewnić komfortu cieplnego pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do obliczeniowej. Grzejnik o zbyt dużej mocy zajmie w pomieszczeniu zbyt wiele miejsca, będzie droższy (zarówno zakup, jak również użytkowanie) i trudniejszy do hydraulicznego wyregulowania.
Im większa moc grzejnika przy określonych parametrach, tym większą temperaturę będziesz mógł uzyskać łazience, pokoju czy kuchni.
Aby dobrać moc i wielkość potrzebnego grzejnika, musimy najpierw określić zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia, w którym grzejnik ma być zamontowany.
Moc grzejnika a powierzchnia pomieszczenia
Zapotrzebowanie na ciepło wynosi z reguły od 60 do 200 W/m2.
Dobierając moc grzejnika warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkość pomieszczenia, ale również rodzaj i typ izolacji ścian. W domach dobrze izolowanych, gdzie straty ciepła są niżesz, do ogrzania pomieszczenia wystarczy grzejnik o niższej mocy.
Jak to wygląda w praktyce?
W domach dobrze izolowanych k = 0,3 W/m2K (10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych – wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 36,5 cm) zapotrzebowanie wyniesie 60 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 70 W/m2 dla domów parterowych.
W domach z ograniczą izolacją k = 0,7 W/m2K (5 cm styropianu) zapotrzebowanie wyniesie 90 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 100 W/m2 dla domów parterowych. W domach bez izolacji k = 1,2–1,5 W/m2K zapotrzebowanie wyniesie 130–140 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 150–200 W/m2 dla domów parterowych.
Zakładając, że standardowa wysokość kondygnacji to 2,7 m z powodzeniem możesz przyjąć, że w dobrze ocieplonym budynku do ogrzania 1 m2 powierzchni potrzebne jest około 80 W.
W budynkach ze słabym ociepleniem będzie to około 120 W/m2.
Przykład: Aby ogrzać powierzchnię łazienki, o wymiarach 2×3 m i standardowej wysokości 2,7 m, położonej w centralnym punkcie mieszkania będziesz potrzebował grzejnika o mocy około 500W
Jeśli pomieszczenie zawiera skosy lub ma niestandardową wysokość, możesz obliczyć moc na podstawie kubatury. W tym przypadku przyjmuje się 40 W/m3 w przypadku w budynkach dobrze ocieplonych i 60 W/m3 w miejscach ocieplonych słabiej.
Przykład: Aby ogrzać powierzchnię dużego, przestrzennego salonu o wymiarach 4×5 m i wysokości 3,5 m i kubaturze 70m3 potrzebny Ci będzie grzejnik o mocy 2500W.
Przeznaczenie ogrzewanego pomieszczenia a moc grzejnika
W przypadku pomieszczeń o takich samych wymiarach, inne będzie zapotrzebowanie cieplne kuchni, inne pokoju, a jeszcze inne łazienki. W kuchni dodatkową funkcję grzewczą pełnią pracujące urządzenia agd, w łazience preferowana temperatura powietrza powinna być nieco wyższa ni np. w salonie czy hallu.
W przypadku takich pomieszczeń, jak pokój dzienny, kuchnia czy przedpokój, w których optymalna temperatura powietrza nie powinna przekroczyć 20 stopni Celsjusza, zapotrzebowanie cieplne wynosi:
* 70-80 W/m2 – dla pomieszczeń z nie więcej niż jednym oknem zewnętrznym lub ścianą zewnętrzną.
* 80/100 W/m2 dla pomieszczeń z więcej niż jednym oknem zewnętrznym lub ścianą zewnętrzną.
W przypadku pomieszczeń, w których optymalna temperatura powietrza powinna wynosić około 24 stopni Celsjusza (np. w łazienkach), zapotrzebowanie cieplne wynosi:
* 100 – 120 W/m2 dla pomieszczeń, które nie posiadają okien i ścian zewnętrznych.
* 130 – 150 W/m2 dla pomieszczeń, które posiadają jedno okno zewnętrzne lub zewnętrzną ścianę.
Najlepszą lokalizacją grzejnika w pomieszczeniu jest miejsce pod oknem lub ścianą zewnętrzną budynku. Co ważne, jeśli zwiększysz powierzchnię przeszkleń lub ustawisz grzejnik w innymi niż początkowo planowałeś miejscu, konieczne może okazać się zwiększenie mocy grzejników.
Inna lokalizacja powoduje, iż moc grzejnika powinna być o kilkanaście procent większa.
Zwiększenie mocy może okazać się niezbędne także wtedy, gdy zdecydujesz się na zabudowanie grzejnika (np. ze względów estetycznych). W skrajnych przypadkach musi być ona większa nawet o połowę.
Moc grzejnika – kalkulator
Kalkulator doboru grzejników pomoże Ci obliczyć straty ciepła w Twoim pomieszczeniu i dobrać odpowiedni grzejnik.
Moc grzejnika a parametry instalacji
W katalogach często pojawiają się tajemniczo brzmiące oznaczenia, takie jak np. 75/65/20°C lub 90/70/20°C. Liczby te oznaczają odpowiednio:
* temperaturę zasilenia (75°C lub 90°C),
* temperaturę powrotu (65°C i 70°C)
* temperaturę wewnętrzną pomieszczenia (20°C).
Przy odczytywaniu mocy grzejnika weź więc pod uwagę parametry, najbardziej zbliżone do „Twoich”.
Pamiętaj, moc grzejnika o temperaturze zasilania równej 90°C (tyle zazwyczaj wynosi temperatura zasilania w przypadku ogrzewania miejskiego, w bloku) może być niemal dwa razy większa niż moc tego samego modelu przy temperaturze zasilania 50°C (którą otrzymuje się jeżeli korzysta się z pieca konwektorowego).
W przypadku łazienki należy brać pod uwagę nie temperaturę wewnętrzną równą 20°C lecz około 24°C, więc zapotrzebowanie cieplne jakie należy przyjąć jest o około 20% większe.
Dobierając grzejniki należy wziąć pod uwagę obliczeniowe parametry wody w instalacji c.o. oraz ich współczynniki korekcyjne. Instalacja zasilana gazowym kotłem wiszącym będzie pracowała „na parametry” 80/60oC lub 75/65oC. Dla parametrów odbiegających od standardowych np. 90/70oC, z tabeli współczynników odczytujemy współczynnik korekcyjny 0,8 i mnożymy go przez zapotrzebowanie na ciepło.
Schemat doboru grzejnika w instalacji pracującej przy parametrach 90/70oC można obliczyć na podstawie poniższego wzoru.
Moc cieplna grzejnika wzór:
Qpom. = q•Apom, gdzie
Qpom.– zapotrzebowanie na ciepła pomieszczenia (W)
Apom. – powierzchnia pomieszczenia do ogrzania (m2)
q – jednostkowe zapotrzebowanie na moc cieplną (W/m2). Przyjmuje się, że w zależności od izolacyjności cieplnej budynku, wartości te wynoszą: 140–180 W/m2 (stare budownictwo), 80–120 W/m2 (budynek docieplony), 50–80 W/m2 (nowy budynek energooszczędny).
Chcąc obliczyć moc grzejnika w pomieszczeniu o innej niż standardowa wysokości, Przy skorzystaj ze wzoru, w którym zamiast powierzchni pomieszczenia do ogrzania (m2) uwzględnisz jego kubaturę (m3)
Przykład:
Pokój o powierzchni 10 m2 i wysokości 2,7 m, w starym budownictwie
Qpom. = q•Apom. = 150 × 10 = 1500 W
Co ważne, przy identycznych parametrach pracy instalacji grzewczej grzejniki mogą mieć różną moc nawet wtedy, gdy mają takie same wymiary.
Z czego to wynika? Różnica w mocy zależy tu przede wszystkim od typu grzejnika. Przykład: grzejniki stalowe płytowe oferowane w trzech wariantach grubości – jedno-, dwu- i trzypłytowe. Im więcej płyt, tym więcej ciepła grzejnik przekaże do pomieszczenia.
Moc grzejnika a sposób podłączenia do instalacji
Nie wszyscy wiedzą, że również sposób podłączenia grzejnika do instalacji może decydować o jego rzeczywistej mocy. Jeżeli zdecydujesz się na zasilanie dolne, wybierz grzejnik o mocy o 10% większej. Powód? W większości przypadków producenci podają moc dla najefektywniejszego zasilania, czyli krzyżowego (góra-dół).
Funkcje grzejnika a jego parametry
Grzejnik może pełnić w pomieszczeniu szereg różnych funkcji. Może być głównym (i jedynym) źródłem ciepła w pomieszczeniu, może służyć do dogrzewania wnętrza (np. wspierając ogrzewanie podłogowe), może być również przeznaczony do suszenia bielizny lub ręczników.
Jeśli podstawową funkcją grzejnika ma być zaopatrzenie pomieszczenia w ciepło, najważniejszym jego parametrem powinna być z całą pewnością moc.
Jeśli grzejnik ma być jedynie dodatkowym źródłem ciepła, ważniejsza od mocy staje się stylistyka.
Grzejnik, którego zadaniem jest dogrzewanie pomieszczenia powinien spełniać funkcję dekoracyjną, stanowiąc spójny element aranżacji pomieszczenia. W przypadku takiego grzejnika możesz pozwolić sobie więc na zdecydowanie większą dowolność w zakresie wyboru kształtu i formy.
Grzejniki przeznaczone do suszenia ręczników i bielizny, powinny być dużo szersze i posiadać wiele poziomych prętów. Dzięki temu okażą się funkcjonalne i praktyczne, z powodzeniem spełniając stawiane przed nimi oczekiwania.
Rodzaj grzejnika a wydajność
Wybierając rodzaj grzejnika warto kierować się nie tylko mocą, ale również jego rodzajem.
Odpowiednie dostosowanie źródła ciepła do typu pomieszczenia pomoże Ci zwiększyć jego efektywność i wydajność.
Grzejniki ścienne idealnie sprawdzą się we wnętrzach z ocieplonymi ścianami zewnętrznymi.
Kolektory grzejników ściennych przymocowujemy do ściany przy pomocy metalowych rurek, a następnie obudowujemy tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi.
Grzejniki podłogowe to system połączonych ze sobą rur tworzących tzw. pętlę grzewczą, rozłożoną na powierzchni całej podłogi. Grzejniki podłogowe będą idealnie do pomieszczeń, w których powinna panować nieco wyższa od standardowej temperatura. Takie grzejniki stosuje się najczęściej w toaletach lub łazienkach., Nie da się ukryć, że przyjemnie ciepła podłoga znacząco zwiększa komfort użytkowania takiego pomieszczenia.
Grzejniki konwektorowe to grzejniki pozbawione osłon. Dzięki temu cyrkulacja powietrza we wnętrzu może być jeszcze swobodniejsza. Takie grzejniki najczęściej instaluje się jako grzejniki kanałowe, pod sięgającymi podłogi oknami lub za meblami, także w kuchni i łazience. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji z powodzeniem mogą być umieszczone również na ściankach w systemach lekkiej zabudowy.
Grzejniki członowe to jeden z najpopularniejszych typów grzejników. Najczęściej wykonuje się je z żeliwa lub aluminium. Takie grzejniki składają się z łączonych segmentów, które można montować w zestawy różnej długości. Instalowane są z reguły w instalacjach typu otwartego, gdyż charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Grzejniki żeliwne ze względu na dużą masę nie mogą być instalowane na ściankach o słabej wytrzymałości.