Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? 0

Stuki, bulgotanie albo charakterystyczne szumy to typowe symptomy świadczące o tym, że instalacja grzewcza jest zapowietrzona. To dość poważny problem, który może przytrafić się także użytkownikom ogrzewania podłogowego. Przyczyn zapowietrzenia jest wiele. Dość często zdarza się, że problem dotyczy nowych instalacji grzewczych. W takim przypadku chodzi zwykle o to, że powietrze, które zostało uwięzione w trudno dostępnych miejscach z czasem się uwalnia.

Zasadniczo odpowietrzenie nowoczesnych instalacji ogrzewania podłogowego nie jest zbyt trudne. A to z tego względu, że najczęściej przy rozdzielaczu znajduje się automatyczny zawór odpowietrzający. Należy go szukać na belce powrotnej. Pamiętajmy jednak, że zabieg odpowietrzania wymaga nieco czasu - ostatecznie każda pętla grzewcza instalacji musi zostać odpowietrzona osobno. Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Musimy podjąć następujące kroki, aby wszystko poszło, jak należy:

- zaczynamy od tego, że włączamy pompę instalacji grzewczej na najwyższy bieg;
- kolejnym krokiem jest dokładne zakręcenie wszystkich zaworków na belce powrotnej instalacji. Otwarta pozostaje tylko jedna pętla - to od niej zaczynamy odpowietrzanie obiegu;
- otwieramy dopuszczanie wody do układy i czekamy, aż pompa instalacji przepompuje wodę przez całą pętlę. Może to trwać około 10-15 minut;
- jeżeli w odpowietrzanej przez nas pętli faktycznie znajduje się powietrze, usłyszymy dość charakterystyczny świst z automatycznego odpowietrznika instalacji;
- gdy tylko pierwsza pętla jest odpowietrzona, możemy ją zamknąć.
przechodzimy od razu do kolejnej pętli i powtarzamy całą procedurę (tak postępujemy ze wszystkimi pętlami);
- gdy tylko cała instalacja zostanie odpowietrzona, można otworzyć zaworki na belce powrotnej i uruchomić ogrzewanie podłogowe.

Jak widać, samo odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego nie jest takie skomplikowane. Wystarczy jedynie zarezerwować sobie nieco czasu i postępować w opisany wyżej sposób, aby doprowadzić swoją podłogówkę do pożądanego stanu.

Warto dodać jeszcze, że absolutnie nie można bagatelizować sytuacji, kiedy to dojdzie do zapowietrzenia układu. Dlaczego to takie ważne? Powietrze wewnątrz instalacji wpływa źle na funkcjonowanie ogrzewania podłogowego. To jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że powietrze w instalacji może doprowadzić także do korozji. W efekcie produkty korozji mogą pojawiać się w różnych miejscach wewnątrz instalacji, co z kolei może doprowadzić do znacznego utrudnienia w przepływie wody. Stąd też, gdy tylko pojawiają się symptomy zapowietrzenia, trzeba od razu działać.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl