Grzejniki żeliwne 0

Nie wszyscy wiedzą, że dobrze nam znane żeberka, połączone ze sobą i montowane na dowolnej długości są znane już od 150 lat! Choć grzejniki żeliwne największą popularnością cieszyły się w latach 80. i 90. z sukcesem wracają na rynek w unowocześnionej formie. Wiele osób kojarzy grzejniki żeliwne jako masywne, niezbyt urodziwe konstrukcje. Współcześnie produkowane modele wyróżniają się nie tylko zdecydowanie przyjemniejszą dla oka stylistyką, ale również świetną współpracą z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, np. gazowymi kotłami kondensacyjnymi. Ich modułowa konstrukcja ułatwia dobranie odpowiedniej mocy grzewczej.

Nowoczesne grzejniki żeberkowe najlepiej sprawdzą się nie tylko w klasycznie urządzonych wnętrzu, ale również w minimalistycznej, designersko zaaranżowanej przestrzeni.

Co bardzo ważne, takie modele są również bardzo konkurencyjne cenowo.

Zalety grzejników żeliwnych

Jednym z największych walorów takiego sposobu ogrzewania pomieszczeń jest imponująca wydajność. Co ważne, posiadają one również wysokie właściwości akumulacji ciepła, trzymając temperaturę jeszcze długi czas po wyłączeniu ogrzewania.

Ogromną zaletą grzejników żeliwnych jest również ich długa żywotność. Znane są przypadki grzejników, które bezawaryjnie pracują w instalacji ogrzewczej od ponad 100 lat!

Grzejnik żeliwny jest ciężki, masywny i solidny, dzięki czemu wykazuje ogromną odporność na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne czy korozję. Żeliwo jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż stal czy aluminium.

Co ciekawe, nowoczesne grzejniki żeliwne, w przeciwieństwie do starszych modeli, które znamy z lat 80., możesz zamontować - podobnie jak grzejniki innych typów – na ścianie (nawet na lekkich ścianach gipsowo-kartonowych) lub na specjalnym, przeznaczonym do tego celu stojaku.

Grzejniki żeliwne żeberkowe są wyjątkowo odporne na jakość wody. Zalecane do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody, posiadają naprawdę spore przekroje wewnętrzne. Skutecznie działają bez udziału pompy, jedynie na skutek naturalnego unoszenia się lżejszej ciepłej wody i opadania cięższej, chłodniejszej.

Grzejniki żeliwne ozdobne

Nowoczesny grzejnik żeliwny wcale nie musi być szary i nijaki. Na polskim rynku coraz częściej pojawiają się eleganckie grzejniki żeliwne - modele o wyszukanych kształtach, w rozmaitych kolorach i wzorach, doskonale łączące funkcjonalność z walorami estetycznymi.

Grzejniki żeliwne mogą mieć bardziej fantazyjny i ciekawszy kształt od doskonale nam znanych połączonych ze sobą żeberek. Technologia, w jakiej zostały wykonane (odlewanie), umożliwia stworzenie nawet bardzo oryginalnych form i zdobień. Właśnie z tego powodu dekoracyjne grzejniki żeliwne są tak chętnie wybierane przez mieszkańców krajów Europy Zachodniej.

Producenci grzejników żeliwnych wręcz prześcigają się w kreowaniu coraz to nowszych i ciekawszych pomysłów, które pozwolą żeliwnym modelom wrócić do łask i na nowo podbijać serca użytkowników.

Ceny nowoczesnych grzejników żeliwnych

Nowoczesne grzejniki żeliwne umożliwiają dopasowanie mocy grzewczej do zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Dzięki temu ogrzewanie pomieszczeń stanie się bardziej ekonomiczne niż kiedykolwiek wcześniej. Wysoka kumulacja cieplna użytego żeliwa zapewnia stabilizację pracy układu centralnego ogrzewania i zapobiega niekorzystnym wahaniom temperatury. Aktualnie koszt zakupu oraz montażu grzejników żeliwnych jest niemal identyczny co co grzejników stalowych i zdecydowanie niższy od grzejników aluminiowych.

Grzejniki żeliwne czy aluminiowe?

Żeliwo jest zdecydowanie trwalsze niż aluminium. W przypadku grzejników aluminiowych już sam montaż konstrukcji może zakończyć się ukruszeniem fragmentu żeberka. Jeśli Twoim priorytetem jest trwałość i wytrzymałość grzejnika, strzałem w dziesiątkę okaże się grzejnik żeliwny.

Grzejników aluminiowych nie należy więc umieszczać w miejscach, gdzie narażone są na uszkodzenia mechaniczne oraz we wnętrzach, w których występują opary wchodzące w reakcję z aluminium. Grzejniki aluminiowe nie nadają się do instalacji miedzianych.

Model wykonany z aluminium ma jednak gładszą niż żeliwny konstrukcję i bardzo często zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, choć w przypadku nowoczesnych grzejników żeliwnych nie zawsze jest to regułą. Wiele nowoczesnych grzejników żeliwnych poddaje się procesowi szlifowania powierzchni, co przekłada się na uzyskanie idealnie gładkiej, łatwej w utrzymaniu czystości powierzchni.

Dużym walorem grzejników aluminiowych jest także ich lekkość. Modele wykonane z aluminium nie sprawiają problemów przy zawieszaniu nawet na ścianach o lekkiej konstrukcji. Dzięki niewielkiej bezwładności cieplnej zdecydowanie lepiej niż żeliwne współpracują z kotłami na paliwa stałe, wyposażonymi w automatyczną regulację temperatury.

Grzejniki żeliwne czy stalowe?

Grzejniki stalowe są zdecydowanie mniej odporne na korozję niż grzejniki żeliwne. W ich przypadku ogromne znaczenie ma jakość wody, znajdującej się wewnątrz grzejników.

W przeciwieństwie do grzejników żeliwnych, grzejników wykonanych ze stali nie powinno się montować w instalacjach grawitacyjnych. Posiadają one bowiem duże opory przepływu, a różnica ciśnienia wymuszająca przepływ wody w takich instalacjach jest niewielka.

Grzejniki stalowe mają także stosunkowo małą powierzchnię wodną. Z reguły jest ona 3 lub nawet 4-krotnie mniejsza w stosunku do grzejników żeliwnych. Mają także mniejszą masę. Wykonane są są bowiem nie z grubego żeliwnego odlewu lecz z z cienkiej blachy. Właśnie dlatego grzejniki stalowe zdecydowanie szybciej reagują na zmiany temperatury czynnika grzewczego niż ma to miejsce w przypadku grzejników żeliwnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl