Grzejniki konwektorowe 0

Szybko, komfortowo, bezpiecznie i wydajnie – to podstawowe cechy ogrzewania pomieszczeń przy pomocy elektrycznych grzejników konwektorowych. Jak wskazuje nazwa, działanie tych urządzeń oparte jest na konwekcji – czyli naturalnej lub wymuszonej za pomocą dodatkowego wiatraka cyrkulacji powietrza wewnątrz pomieszczenia. Praca grzejników konwektorowych jest dość wydajna, ponieważ większość modeli posiada możliwość regulacji mocy, dzięki czemu urządzenie równomiernie i powoli ogrzewa pomieszczenie przyjemnym ciepłym powietrzem , a jednocześnie nie zużywa przy tym nadmiernej ilości energii.

Te lekkie urządzenia, w przypadku wielu modeli, charakteryzujące się również dużą mobilnością, to doskonała metoda ogrzewania energią elektryczną pojedynczych pomieszczeń o stosunkowo niewielkiej powierzchni – do 30 m2, ale korzysta się z nich również w razie potrzeby do dogrzewania mieszkania lub lokalu poza sezonem grzewczym. Sprzyja temu ich szybkie działanie, ze względu na obecność grzałek o dużej powierzchni, ale również działanie niskotemperaturowe. Dzięki tej drugiej właściwości grzejniki konwektorowe nie podgrzewają kurzu i innych zanieczyszczeń, a co za tym idzie pracują praktycznie bezwonnie, co zdecydowanie poprawia komfort osób przebywających w pomieszczeniu.

Budowa i działania grzejników konwektorowych

Budowa grzejników konwektorowych nie jest skomplikowana – lekka obudowa kryje w swoim wnętrzu grzałki elektryczne o dużej powierzchni. Ich cechą charakterystyczną jest szybkie rozgrzewanie się do określonej temperatury, dzięki czemu pomieszczenie również stosunkowo szybko się nagrzewa dzięki naturalnym ruchom powietrza powstałym na skutek różnicy temperatur w poszczególnych jego warstwach. Ogrzane powietrze równomiernie i komfortowo rozchodzi się błyskawicznie po całym pomieszczeniu.

W pracującym grzejniku chłodne powietrze zasysane jest od dołu do wnętrza jego obudowy, zaś ogrzane wydostaje się do pomieszczenia górą. Ze względu na sposób cyrkulacji powietrza wyróżniamy dwa rodzaje grzejników konwektorowych:

Grzejniki konwektorowe z naturalnym obiegiem to stosunkowo proste urządzenia. Konwekcja, czyli ruch mas powietrza odbywa się w ich przypadku wyłącznie na podstawie opisanego powyżej zjawiska związanego z różnicą temperatur. Tego typu ogrzewanie jest dość efektywne, chociaż skutki pracy urządzenia w postaci cieplejszej temperatury są odczuwalne nieco później.

Grzejniki konwektorowe z obiegiem wymuszonym są natomiast urządzeniami nieco bardziej zaawansowanymi technicznie, bowiem we wnętrzu obudowy znajduje się dodatkowo wentylator usytuowany osiowo lub poprzecznie. Jego rolą jest wydmuchiwanie powietrza na zewnątrz, a przede wszystkim sprawienie, by powietrze zimne i ciepłe wymieszały się ze sobą szybciej. Dzięki temu urządzenie pracuje bardziej efektywnie, gdyż całe pomieszczenie ogrzewa się w ten sposób błyskawicznie.

Wysoka wydajność grzejników konwektorowych

Nowoczesne, energooszczędne grzejniki konwektorowe wyposażone są w termostaty, a także czujniki temperatury, co pozwala na dokładne określenie temperatury, która ma panować w pomieszczeniu i uniknięcie jego przegrzania. Możliwość regulacji przyczynia się do ogromnej oszczędności energii. Temperatura niższa o zaledwie kilka stopni to nawet kilkadziesiąt procent mniejsze zużycie prądu. Taka strategia doskonale sprawdza się przede wszystkim przy dogrzewaniu pomieszczeń w sezonie przejściowym, kiedy grzejnik konwektorowy pracuje wyłącznie przez kilka godzin w ciągu doby lub po prostu, gdy istnieje taka potrzeba.

W tym kontekście ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy grzejników konwektorowych należy uznać za metodę bardzo wydajną, mimo że koszty ogrzewania energią elektryczną są zwykle wyższe.

Opłacalna inwestycja

Przy doskonałym ociepleniu domu, dzięki któremu straty ciepła nawet w okresie zimowym są nieznaczne, ogrzewanie przy pomocy elektrycznych urządzeń konwektorowych może okazać się stosunkowo tanie. Poza wydajnością i szybkim działaniem decydujące znaczenie w tej kwestii mają bardzo niskie koszty instalacji grzejników konwektorowych, nie tylko w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania, takich jak węgiel czy gaz, ale również na tle pozostałych metod ogrzewania elektrycznego – w tym ogrzewania podłogowego, pieców akumulacyjnych, czy też ogrzewania na podczerwień. Warto zatem rozważyć ogrzewanie tą metodą zarówno, jako uzupełnienie dla centralnego ogrzewania, jak i podstawowy sposób ogrzewania lokalu, gdy jest on dobrze ocieplony. Biorąc pod uwagę możliwość regulacji mocy, elektryczne grzejniki konwektorowe okazują się tutaj naprawdę wydajną opcją.

Montaż grzejników konwektorowych

Montaż grzejników konwektorowych zależy od rodzaju sprzętu, na zakup którego się zdecydujemy. Pod tym względem grzejniki dzielą się na naścienne i przenośne. Grzejniki przenośne dzięki swojej mobilności stanowią doskonałe rozwiązanie, gdy ich zadaniem jest okresowe dogrzewanie wybranych pomieszczeń. Wówczas pod podstawą grzejnika znajdują się rolki, które usprawniają jego transport do dowolnego miejsca w mieszkaniu. Ten typ grzejników niemal zawsze wyposażony jest w dodatkowy wentylator, ze względu na doraźny charakter użytku. Jednak dzięki temu w ciepłych miesiącach – późną wiosną i latem, urządzenie może z powodzeniem pełnić funkcję wentylatora ochładzającego powietrze w pomieszczeniu i przynoszącego domownikom ulgę w postaci podmuchów chłodniejszego powietrza.

Kiedy jednak grzejniki konwektorowe mają pełnić nie tylko doraźną rolę, oczywistym rozwiązaniem są grzejniki naścienne. Urządzenia charakteryzują się lekkością i niewielkimi gabarytami, co przekłada się na ich kolejne zalety. Przede wszystkim jest to prostota montażu, bowiem bardzo łatwo można powiesić je w wyznaczonym miejscu na ścianie i doprowadzić podłączenie do domowej instalacji elektrycznej. Producenci grzejników naściennych dodają do zestawu specjalne uchwyty, dzięki którym nawet osoby mniej doświadczone z łatwością przymocują urządzenie w wybranym miejscu. Jeśli w domu nie istnieje system centralnego ogrzewania, a elektryczne ma stanowić podstawowe źródło ciepła, oszczędzamy w ten sposób dodatkową przestrzeń pomieszczenia, które musiałby w przeciwnym razie pełnić rolę kotłowni.

Warto zaznaczyć, że zwłaszcza w przypadku mniejszych lokali, obecność filigranowych grzejników konwektorowych sprawia, że nie stanowią one zbytniego zagrożenia dla wizualnych aspektów wykończenia wnętrza, jak również jego ergonomii. Małe urządzenia doskonale wtopią się w praktycznie każdy możliwy design pomieszczenia, zwłaszcza że biel jest barwą uniwersalną, a niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie grzejniki z dekoracyjną obudową.

Gdzie najlepiej zamontować grzejniki konwektorowe?

Ustawiając grzejnik konwektorowy lub montując go na ścianie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których złamanie przyczyni się do nieprawidłowej i nieefektywnej pracy grzejnika. Ogromne znaczenie ma zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy grzejnikiem, a ścianą i podłogą. Minimum wynosi w tym przypadku około 10 -12 cm. Nieodgrzane powietrze zasysane jest przecież do wnętrza obudowy od dołu dlatego odpowiednia odległość zagwarantuje wystarczająca swobodę jego przepływu.

Również ważny jest wylot powietrza, dlatego koniecznie należy zadbać o to, by wierzch grzejnika nie był niczym zablokowany. Nie chodzi jedynie o parapet, który nie może wystawać pond grzejnik, ale również zasłony i firanki, których obecność sprawi, że ogrzane powietrze nie będzie się wydostawać z grzejnika w sposób optymalny, co zaburzyłoby cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu, która jest przecież podstawą funkcjonalności urządzenia.

Optymalnym miejscem do usytuowania grzejnika to ściana zewnętrzna pod oknem. Chodzi o wykorzystanie naturalnej cyrkulacji powietrza, która zwiększy efektywność ogrzewania metodą konwekcyjną. Starsze okna posiadają naturalne nieszczelności. W trosce o dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniu, często mocujemy w oknach wywietrzniki lub po prostu delikatnie je uchylamy. Znajdujący się pod spodem grzejnik konwekcyjny wydmuchujący powietrze do góry, sprawi że chłodne powietrze dostające się do mieszkania z zewnątrz zostanie natychmiast ogrzane a osoby przebywające w jego wnętrzu nie odczują w ten sposób nieprzyjemnych podmuchów chłodu.

Bezpieczeństwo i komfort grzejników konwektorowych

Nowoczesne elektryczne grzejniki konwektorowe pracują bardzo cicho, nawet jeśli są wyposażone w wentylator poprawiający cyrkulację powietrza. Z pewnością pozytywnie przyczynia się to do poczucia komfortu domowników. Jeżeli w mieszkaniu przebywają małe dzieci lub zwierzęta dodatkową zaletą jest budowa tego typu urządzeń, które nie posiadają żadnych dodatkowych elementów instalacji, ani ostrych krawędzi. Ponadto, chociaż wewnętrzne grzałki ogrzewają się do stosunkowo wysokich temperatur, nie dotyczy to obudowy, której temperatura nawet przy maksymalnej mocy nie powinna przekraczać 50-60oC.

Dla komfortu użytkowników spore znaczenie ma fakt, że grzejnik niezależnie od mocy z którą pracuje, nie przypala kurzu i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Natomiast ogrzewanie elektryczne w każdej postaci spełnia oczekiwania osób odznaczających się wyjątkową troską o ekologię, bowiem nie emituje jakichkolwiek zanieczyszczeń do atmosfery.

Nowoczesne rozwiązania

Grzejniki konwektorowe są stale rozwijane. Renomowani producenci, tacy jak Stiebel Eltron proponują nowoczesne rozwiązania, dzięki którym grzejniki są bardziej funkcjonalne i wydajne. Należą do nich między innymi:

  • Bryzgoszczelna obudowa, która pozwala na zastosowanie urządzeń w łazienkach i innych miejscach charakteryzujących się wysokim poziomem wilgoci

  • Osłony elementów grzejnych zwiększające wydajność urządzenia

  • Bezstopniowa regulacja temperatury umożliwiająca obniżenie zużycia energii

  • Bezpiecznik temperaturowy zapewniający ochronę przed zbytnim przegrzaniem się urządzenia

  • 24-godzinnny programator kwarcowy, który pozwala na zaplanowanie temperatury w okresie dobowym

  • Ograniczona wysokość, która umożliwia instalację urządzenia pod parapetem lub w trudno dostępnych miejscach

  • Elektroniczny termostat, pozwalający na precyzyjne wskazanie nawet niskich temperatur (zakres 10-30oC)

  • Czujnik ruchu

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl