Energooszczędne grzejniki elektryczne

Ogrzewanie elektryczne wciąż nie należy w Polsce do popularnych metod ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań, jak również obiektów komercyjnych. Wszystko za sprawą stosunkowo wysokich cen prądu, które sprawiają, że gaz i inne konwencjonalne metody są uważane za bardziej wydajne, co można łatwo udowodnić prostymi kalkulacjami. Z drugiej strony budynki ogrzewane energią elektryczną istnieją i wciąż powstają nie tylko ze względów ekologicznych, a przecież nikt o zdrowych zmysłach nie zamierza płacić więcej za ciepło. Ponadto technologie związane z ogrzewaniem elektrycznym są wciąż udoskonalane. Jaka jest tego przyczyna? Postaramy się udowodnić, że tanie ogrzewanie elektryczne jest możliwe, pod warunkiem zastosowania określonych rozwiązań.

Ogrzewanie elektryczne – koszty energii

Na fakt, ile kosztuje ogrzewanie elektryczne, gazowe oraz węglowe największy wpływ mają ceny energii. W tym zestawieniu prąd rzeczywiści nie wypada korzystnie, ponieważ średni koszt jednej kilowatogodziny wynosi około 50-60 gr, a w przypadku gazu i węgla, będzie to odpowiednio 22-25 gr oraz 14-16 gr za 1 kWh. Gdyby zatem sumaryczna cena ogrzewania domu, zwłaszcza przez wiele lat zależała wyłącznie od ilości zużytej energii ogrzewanie elektryczne domu nie miałoby większego sensu, nie licząc troski o środowisko naturalne. Jednak w istocie, kalkulacja nie jest taka prosta, ponieważ:

- Nie liczy się wyłącznie ilość zużytej energii, ale jej efektywne wykorzystanie;

- Wiele zależy od skutecznego ocieplenia budynku;

- Nawet w kalkulacji zakładającej kilkanaście lub kilkadziesiąt lat stosunkowo duży udział miewają koszty instalacji systemu ogrzewania;

- Spore znaczenie mają koszty eksploatacji systemu grzewczego i jego bezawaryjność;

- Ceny energii elektrycznej są zmienne.

Ogrzewanie elektryczne domu – koszty zależne od pory dnia

Na początku pochylmy się nad ostatnim podpunktem powyższej listy. Otóż koszty energii elektrycznej są zmienne i to nie tylko ze względu na ofertę poszczególnych dostawców energii. Wiele zależy bowiem od umowy, jaką podpiszemy z dostawcą, a konkretnie dobowego rozkładu taryf. Często taryfy radykalnie zmieniają się zależne od pory dnia, przy czym prąd jest najtańszy w nocy i ewentualnie wczesnym popołudniem, czyli poza godzinami szczytu.

Tanie ogrzewanie elektryczne, również w porównaniu do gazu i prądu będzie więc możliwe, jeżeli energię do ogrzania budynku czerpiemy wyłącznie w porze obowiązywania niższej taryfy. Obecnie takie rozwiązania są szeroko dostępne, ponieważ dokładnie na tej zasadzie działają piece akumulacyjne. Tego typu urządzenia to grzejniki elektryczne pokryte skuteczną warstwą izolacji, wewnątrz których umieszcza się bloki minerałów o dużej pojemności cieplnej.

Do rozgrzania, czyli załadowania pieca w sposób wystarczający do ogrzania pomieszczenia lub budynku przez całą dobę wystarczy kilka godzin, oczywiście w trakcie obowiązywania tańszej taryfy. Następnie ciepło oddawane jest na zewnątrz przez pozostałą część doby, a w wersji dynamicznej, z wentylatorem i regulacją oddawanego ciepła (w tym automatyczną, po podłączeniu do termostatu), piece są szczególnie wydajne i mogą śmiało konkurować z tradycyjnymi metodami.

Pozostałe czynniki

Najtańsze ogrzewane elektryczne to takie, które maksymalnie wykorzystuje pobraną energię, przemieniając ją na ciepło. Obecnie coraz więcej zwolenników zyskuje ogrzewanie na podczerwień, które tym różni się od pozostałych metod ogrzewania (czyli konwekcyjnych), że nie ogrzewa otoczenia poprzez transmisję ciepłego powietrza, lecz przy pomocy fal elektromagnetycznych, które ogrzewają bezpośrednio każdy obiekt znajdujący się w pomieszczeniu. Konsekwencją jest równomierne ogrzanie całego pomieszczenia, przy niższej temperaturze powietrza, ale takim samym komforcie cieplnym odczuwanym przez osoby przebywające w pomieszczeniu.

Zajmijmy się teraz dwoma ważnymi, wskazanymi już wcześniej parametrami, czyli ocieplenie domu oraz kosztami instalacji i eksploatacji. W doskonale ocieplonym, nowoczesnym domu straty ciepła są naprawdę minimalne. Wówczas koszty energii nawet w kilkunastoletnim okresie miewają mniejsze znaczenie, niż koszty związane z instalacją ogrzewania. Doskonałym tego przykładem jest bodaj najbardziej wydajne ogrzewanie podłogowe. Jeśli porównamy ogrzewanie wodne i ogrzewanie podłogowe elektryczne, koszty eksploatacji oraz instalacji tego drugiego są kilkukrotnie niższe, bowiem wystarczy równomiernie rozłożona mata lub folia grzewcza i elementy sterowania instalacją. W przypadku ogrzewania wodnego, musimy liczyć się z kosztowną instalacją rur, rozdzielaczy, a przede wszystkim kotłownią. W dodatku ta metoda ogrzewania musi zostać uwzględniona już w projekcie domu. Jeżeli zdecydujemy się na energooszczędne ogrzewanie elektryczne i doskonale ocieplimy budynek, koszty związane z wyższą ceną energii elektrycznej nie przewyższą kosztów instalacji innego systemu grzewczego przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i to przy założeniu, że ten drugi będzie działał bezawaryjnie i unikniemy jego konserwacji. Poza tym zaoszczędzamy w ten sposób kilka metrów kwadratowych dzięki nieobecności kotłowni.

Chociaż perspektywa ta wydaje się dość odległa, paliwa kopalne z czasem się wyczerpią, co może nastąpić właśnie w okresie kilkudziesięciu lat. W ten sposób energooszczędne ogrzewanie elektryczne może okazać się rozwiązaniem pragmatycznym.

A co ze zwykłymi grzejnikami elektrycznymi?

Współczesne termowentylatory to zupełnie inne urządzenia niż tradycyjne „farelki”. Są bardziej wydajne, jednak ogrzewanie budynku wyłącznie za ich pomocą okazałoby się dość kosztowne. Dlaczego w takim razie wciąż cieszą się sporym powodzeniem? Ponieważ są bardzo tanie – kosztują średnio 100 zł i doskonale sprawdzają się do użytku doraźnego, np. dogrzania określonej przestrzeni lub po prostu w wyjątkowo mroźny dzień, kiedy centralne ogrzewanie nie zapewnia wystarczającego komfortu. Zaletą termowentylatora jest fakt, że latem w trakcie upałów może on pełnić również funkcję wentylatora, chłodzącego powietrze w pomieszczeniu, przynosząc ulgę domownikom.

Jeżeli regularnego dogrzewania wymaga większa powierzchnia mieszkania, warto postawić na większy grzejnik konwektorowy, zwykle pozbawiony wentylatora i cechujący się większa mocą.

A więc ogrzewanie gazowe, czy elektryczne?

Czy warto postawić na ogrzewanie elektryczne? Opinie, jak to często bywa są podzielone. W rzeczywistości nowoczesne ogrzewanie elektryczne jest przyszłością ze względu na troskę o środowisko, a przede wszystkim kończące się zasoby paliw. Jednocześnie ogrzewanie elektryczne mieszkania, może okazać się korzystną inwestycją już teraz, pod warunkiem jego doskonałego dostosowania do kubatury pomieszczeń, efektywnego ocieplenia budynku, czy też skorzystania ze zmiennych taryf na energię elektryczną w ujęciu dobowym.

Sklep internetowy Ogrzej.pl powstał właśnie po to, by dostarczać Państwu godnych rozważenia, przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia, energooszczędnych rozwiązań z zakresu elektrycznego ogrzewania, jak również rzetelną wiedzę na ten temat.

Nowoczesne grzejniki elektryczne - funkcjonalność i wyrafinowana estetyka

Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o nowoczesne technologie grzewcze, są grzejniki elektryczne. Z ich pomocą można wygodnie, bezproblemowo ogrzać w zasadzie każdy obiekt, zarówno o przeznaczeniu komercyjnym, jak i mieszkalnym. To tłumaczy, dlaczego nowoczesne grzejniki elektryczne mają coraz więcej zwolenników. Warto od razu zaznaczyć, że także i instalacja tego typu grzejników nie jest zbyt trudna. Na rynku dostępne są grzejniki energooszczędne, które w połączeniu z korzystną cenowo taryfą u dostawcy energii elektrycznej pozwolą na ekonomiczne ogrzewanie domu. Nowoczesne grzejniki elektryczne to rozwiązanie, które jest wygodne, łatwe w sterowaniu. W każdym pomieszczeniu można uregulować grzejnik osobno, tym samym możliwe jest optymalne wykorzystanie ciepła w domu.

Grzejniki elektryczne konwektorowe - komfort cieplny w dowolnym miejscu

Grzejniki elektryczne konwektorowe to jedno z tych rozwiązań, które od lat cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku. Zasada działania grzejników konwektorowych jest bardzo prosta. Grzejnik zasysa w dolnej części powietrze, które jest następnie ogrzewane przez urządzenie. Później powietrze unosi się i równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie. Ze względu na dość znaczną powierzchnię wymiany ciepła w przypadku grzałek elektrycznych, możliwe jest ogrzewanie z jednej strony łagodne, z drugiej zaś naprawdę szybkie. W przypadku grzejników konwekcyjnych można oczywiście włączyć jedynie część mocy. To ogromna zaleta tego lubianego rozwiązania.

Grzejniki elektryczne a ich umiejscowienie

W chwili obecnej możemy zdecydować się na grzejniki elektryczne konwektorowe zarówno w wersji przenośnej, jak i przeznaczone do stałego mocowania. W jakim miejscu powinny zostać ustawione grzejniki konwektorowe, aby najlepiej spełniały swoją rolę grzewczą? Profesjonaliści zalecają umiejscowienie grzejnika przy oknie, tuż przy ścianie zewnętrznej. Takie umiejscowienie pozwoli na wykorzystanie naturalnego ruchu powietrza do jeszcze bardziej efektywnego ogrzewania. Jeżeli konwektor montujemy przy ścianie, musimy pamiętać o tym, aby od grzejnika do podłogi i od grzejnika do ściany zachowany został odstęp około 10 cm. To konieczne, aby powietrze miało zapewnioną swobodę ruchu wokół grzejnika. Jeśli grzejnik elektryczny ścienny jest właściwie umiejscowiony, jego praca jest jeszcze bardziej efektywna. Warto nadmienić jeszcze, że nowoczesne grzejniki elektryczne są na tyle lekkie, że można je bez trudu zamontować na każdej ścianie, niezależnie od tego, z jakiego materiału została ona wykonana.

Grzejnik elektryczny a kwestie bezpieczeństwa

Nieważne, czy chodzi o grzejniki elektryczne przenośne czy mocowane na stałe, należy zwrócić uwagę na to, aby ich codzienne użytkowanie było nie tylko komfortowe, ale także i bezpieczne. Nowoczesne grzejniki elektryczne to urządzenia, których obudowy pozbawione są ostrych kantów. Oprócz tego, mimo efektywności grzejników, ich obudowy nie nagrzewają się za bardzo, zatem nie ma ryzyka poparzenia, nawet jeśli korzystamy z pełnej mocy grzejnika. Co istotne, nowoczesne grzejniki tego typu są z reguły wyposażone w zabezpieczenia przed przegrzaniem. To tłumaczy, dlaczego grzejniki elektryczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem na rynku. Grzejniki elektryczne płytowe - jedno z bardziej popularnych rozwiązań Jeśli chodzi już o nowoczesne grzejniki elektryczne, chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że właśnie grzejniki płytowe zaliczają się do najczęściej wybieranych rozwiązań w tym zakresie. Inwestycja w tego typu grzejniki elektryczne jest bardzo opłacalna, ponieważ nie trzeba ani budować komina ani też przeznaczać specjalnego pomieszczenia na kotłownię. To ważne argumenty, które przemawiają właśnie za nowoczesnymi grzejnikami elektrycznymi. Grzejniki płytowe, które obecnie dostępne są na rynku rozwiązań grzewczych, są nie tylko wydajne, ale także styczne. W praktyce oznacza to, że ich dopasowanie do stylu, w jakim urządzono konkretne pomieszczenie, nie jest specjalnie trudne.

Nowoczesne grzejniki elektryczne łazienkowe

Niezawodne ogrzewanie elektryczne jest coraz częściej wykorzystywane także w łazience. Na uwagę zasługują chociażby coraz bardziej popularne grzejniki elektryczne z niskim poborem energii. Generalnie, wybierając grzejniki elektryczne łazienkowe, możemy zdecydować się zarówno na grzejniki o budowie klasycznej, jak i grzejniki, które mają za zadanie pełnić przede wszystkim rolę suszarki np. na pranie, ręczniki itd. Zbudowane z rur o różnym rozstawieniu grzejniki elektryczne do łazienki to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, które mogą zaoferować nam wszyscy ważniejsi producenci jak np. Purmo, Thermoval itd. Dostępne są zarówno grzejniki łazienkowe o tradycyjnym przekroju rur, jak i modele z płaskim przekrojem rur. Na uwagę zasługują modele chromowane, które będą eleganckim dopełnieniem designu nowoczesnej łazienki. Rury w takich grzejnikach mogą być prowadzone zarówno pionowo, jak i poziomo. Oczywiście w ofercie producentów grzejników elektrycznych do łazienki możemy znaleźć jak najbardziej także modele dekoracyjne. W tym przypadku trzeba liczyć się z nieco wyższą ceną. Rzecz jasna, dekoracyjne grzejniki także mogą poszczycić się znakomitymi parametrami cieplnymi.

Grzejniki energooszczędne elektryczne - nowoczesne rozwiązania

Ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być drogie, czego dowodzą aktualne oferty producentów rozwiązań grzewczych. Obecnie można już bez większych problemów nabyć nowoczesne grzejniki elektryczne energooszczędne, rozwiązanie dedykowane oszczędnym osobom. Grzejniki elektryczne energooszczędne to po prostu nowoczesne grzejniki elektryczne z niskim poborem energii. Takie grzejniki mogą zaoferować nam wszyscy czołowi producenci w branży. Tego rodzaju nowoczesne grzejniki mają zazwyczaj specjalny ceramiczny rdzeń, w którym umiejscowione są elementy grzejne. Grzejniki energooszczędne stosunkowo szybko się nagrzewają, jednak z racji tego, że ich rdzeń jest swego rodzaju akumulatorem energii cieplnej, ciepło jest wolno oddawane. Mówiąc inaczej, grzejniki energooszczędne pobierają energię elektryczną przez krótki okres czasu, natomiast długo oddają zgromadzone ciepło. Tym samym ich eksploatacja jest naprawdę ekonomiczna. Od razu warto podkreślić, że także w przypadku grzejników energooszczędnych można liczyć na bardzo dużą różnorodność na rynku, zarówno pod względem mocy, jak i rozmiaru czy estetyki.

Grzejniki elektryczne olejowe - wygoda w dobrej cenie

Skuteczne, tanie, wydajne - tak można w wielkim skrócie opisać nowoczesne grzejniki elektryczne olejowe, które także mają wielu zwolenników na rynku. W przypadku grzejników elektrycznych olejowych chodzi o urządzenia grzewcze przenośne, które można w dowolnym pomieszczeniu podłączyć do instalacji elektrycznej po prostu za pomocą wtyczki. Jak widać, chodzi o bardzo wygodne rozwiązanie. Nic zatem dziwnego, że grzejniki elektryczne olejowe mają coraz więcej zwolenników. W dowolnym momencie można zmienić miejsce ich położenie lub po prostu przenieść je do innego pomieszczenia. To naprawdę znakomite rozwiązanie dla osób, które chciałyby dodatkowo dogrzewać jakieś pomieszczenie.

Kiedy grzejniki elektryczne olejowe są dobrym rozwiązaniem? To przede wszystkim znakomite uzupełnienie typowych systemów centralnego ogrzewania. Takie grzejniki mogą się przydać także w wakacje, np. do ogrzewania domku letniskowego w chłodne wieczory. Atutem nowoczesnych grzejników olejowych jest fakt, że są one raczej przystępne cenowo. A do tego działają niezawodnie, zapewniając stałą temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu. Są to urządzone o kompaktowej budowie, neutralnej estetyce, które pracują cicho.

Grzejniki tego typu bardzo często zbudowane są z klasycznych żeber. We wnętrzu grzejnika znajdują się grzałki elektryczne, które ogrzewają olej. To właśnie olej jest nośnikiem energii cieplnej, to on ogrzewa ścinaki urządzenia, które z kolei oddaje ciepło, ogrzewając dane pomieszczenie. Grzejniki olejowe nagrzewają się dość długo, jednak z drugiej strony długo też trwa, zanim wystygną.

Nowoczesne grzejniki elektryczne i ich zalety

Dlaczego warto zdecydować się właśnie na grzejniki elektryczne? Chodzi o rozwiązanie elastyczne, które doskonale pasuje praktycznie do każdego obiektu, niezależnie od jego przeznaczenia. To jednak nie wszystko. Nowoczesne grzejniki elektryczne mają następujące zalety:

Grzejniki elektryczne - ceny produktów cenionych marek

To nic niezwykłego, że przy wyborze grzejników do naszych domów bierzemy pod uwagę także i ceny poszczególnych rozwiązań. Najlepszym rozwiązaniem byłoby postawić na produkty sprawdzone, których jakości nie da się zakwestionować. Chodzi o markowe grzejniki elektryczne, które są funkcjonalne, niezawodne, bezpieczne, a przy tym ekonomiczne w eksploatacji. Na uwagę zasługują chociażby: grzejniki elektryczne Atlantic, Purmo, Thermoval, Stiebel Eltron itd. Wszystkie wymienione marki obejmują nowoczesne grzejniki elektryczne, których działaniu nie sposób nic zarzucić. Można w ich asortymencie wybrać zarówno typowe grzejniki elektryczne łazienkowe, jak i inne modele. Nieważne, czy chodzi o mały grzejnik elektryczny czy może o jakiś większy model - na pewno uda się Państwo atrakcyjne produkty w przystępnej cenie w naszym sklepie internetowym. A może zadają sobie Państwo jeszcze pytanie, jaki grzejnik elektryczny będzie najlepszy? Także i w tym przypadku chętnie pomożemy, dostarczając informacji o poszczególnych modelach. Stawiamy na urządzenia dobrych marek, których estetyce nie sposób nic zarzucić. Oferujemy zarówno modele klasyczne, jak i z dekoracyjnymi motywami. Komfort, bezpieczeństwo, wysoka estetyka, dobra moc grzewcza - tego mogą się Państwo spodziewać, stawiając na nasze produkty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl