Jaki kupić grzejnik? 0

Grzejniki, często określane także mianem kaloryferów, to powszechnie stosowane wymienniki ciepła, które są podstawowym elementem układu centralnego ogrzewania. W tej chwili dostępne są wymienniki cieplne zarówno typu woda-powietrze, jak i para-powietrze. Co to oznacza? Przez kaloryfer przepływa woda lub para wodna o wysokiej temperaturze. Grzejniki wykorzystywane są w pomieszczeniach różnego rodzaju, zarówno w domach mieszkalnych, jak i w pomieszczeniach wykorzystywanych komercyjnie.

Na rynku dostępne są różnego typu grzejniki. Coraz częściej wybierane są grzejniki płytowe, których bazę stanowią zgrzewane płyty stalowe. Natomiast tradycyjne grzejniki żebrowe są zakładane stosunkowo rzadko, mimo że modułowość konstrukcji pozwala na jej rozbudowę w późniejszym okresie (poprzez dodanie żeber do grzejnika). Obecnie grzejniki to standardowe wyposażenie wnętrz, które zapewnia utrzymanie komfortowej temperatury.

Jak funkcjonują nowoczesne grzejniki C.O.?

Grzejniki emitują ciepło albo przez konwekcję, albo przez promieniowanie. W przypadku konwekcji dochodzi do podgrzania masy powierza we wnętrzu grzejnika, energia cieplna jest przekazywana przez cząsteczki powietrza. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku promieniowania cieplnego. W takim przypadku ciepło wydzielane jest tam, gdzie padają promienie. Warto zaznaczyć, że konwekcja ma pewną przewagę nad promieniowaniem. Chodzi o to, że przy zastosowaniu grzejników konwekcyjnych mamy pewność, że temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu będzie podobna.

Grzejniki konwekcyjne mają wielu zwolenników. Można ten fakt łatwo wytłumaczyć. Pamiętajmy, że są to urządzenia, które umożliwiają osiągnięcie dużej mocy grzewczej nawet w przypadku raczej niewielkich grzejników. Do popularnych grzejników konwekcyjnych zaliczają się:

 • tzw. konwektory, czyli grzejniki dostosowane właśnie do konwekcji;

 • grzejniki aluminiowe;

 • żeliwne grzejniki żebrowe

 • grzejniki stalowe, płytowe.

Typy grzejników na rynku

W tym momencie można zdecydować się na różne modele grzejników. Decyzję co do konkretnego modelu należy oczywiście podjąć jeszcze przed zainstalowaniem centralnego ogrzewania. To, na jaki model, się finalnie zdecydujemy, ma ogromny wpływ nie tylko na samo funkcjonowanie systemu grzewczego, ale także i jego estetykę. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują naprawdę rozmaite typy grzejników. Można zdecydować się na:

 • grzejniki członowe - to ciągle bardzo popularny typ grzejników. Z reguły chodzi o grzejniki aluminiowe i stalowe, które składają się z żeberek, członów. To modułowe konstrukcje, które można z powodzeniem dostosować praktycznie do każdej przestrzeni;

 • grzejniki płytowe - bywa tak, że w danym pomieszczeniu jest naprawdę mało miejsca na powieszenie ewentualnego grzejnika. I właśnie w takiej sytuacji warto zdecydować się na grzejniki płytowe. Poszczególne modele różnią się między sobą kształtem płyty. Decydując się na ten typu grzejników, powinniśmy pamiętać, że ich moc jest uzależniona od wielkości. Atutem grzejników płytowych jest ich stosunkowo mała pojemność wodna, która jest równoznaczna z oszczędnością energii;

 • grzejniki drabinkowe - bardzo charakterystyczny typ grzejników, który najczęściej montowany jest w łazience. Tego typu grzejniki składają się z pionowych rurek, które podłącza się do pionowych kolektorów. Charakterystyczna budowa grzejników drabinkowych pozwala na wykorzystywanie ich chociażby do suszenia ręczników lub prania. To tłumaczy ich popularność w łazienkach;

 • grzejniki konwektorowe - chodzi o grzejniki, które skonstruowane są z miedzianych rurek. Rury obłożone są blachą aluminiową;

 • grzejniki dekoracyjne - już dawno minęły czasy, gdy grzejniki były rozwiązaniem wyłącznie praktycznym. Teraz na rynku dostępne są już modele dekoracyjne, które montowane są zwykle w łazienkach, salonach, przedpokojach itd. Grzejniki dekoracyjne, oferowane w niebanalnych kolorach i kształtach, mają bardzo dobre parametry techniczne.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze grzejników?

Przy wyborze grzejników do swojego domu, musimy uwzględnić wiele istotnych czynników. Ostatecznie chodzi o rozwiązanie, które ma nam służyć latami i które wpływa w dużym stopniu na nasz komfort. Oto najważniejsze kwestie:

 • materiał, z którego grzejnik zostały wykonany. Na rynku znajdziemy obecnie grzejniki stalowe, aluminiowe oraz żeliwne. Każdy z tych materiałów ma swoje mocne i słabe strony (poniżej opis poszczególnych typów);

 • moc grzejnika - to jeden z najważniejszych parametrów grzejników. Moc należy dobrać w oparciu o planowane wykorzystywanie grzejnika, np. ogrzewanie, suszenie czy też dogrzewanie pomieszczeń;

 • gabaryty grzejnika - zazwyczaj dysponujemy pewnym ograniczonym miejscem na grzejnik, stąd też trzeba koniecznie dokonać niezbędnych pomiarów, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu; obecnie oferowane są grzejniki o różnych długościach i wysokościach;

 • wygląd grzejnika - grzejnik wodny to rozwiązanie przede wszystkim praktyczne, jednak obecnie można zdecydować się na naprawdę estetyczne modele. Tym samym dobrze wybrany grzejnik może być nawet swego rodzaju dekoracją.

Tradycyjne grzejniki żeliwne

Grzejnik z żeliwa to rozwiązanie tradycyjne, które obecnie nie cieszy się zbyt wysoką popularnością. Ciągle jednak grzejniki żeliwne spotykane są w starszych instalacjach grzewczych. Żeliwo jako materiał na grzejniki ma sporo zalet. Przede wszystkim jest odporne na korozje, także na oddziaływanie wody złej jakości. Tym samym trwałość żeliwnych grzejników może wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Dlaczego zatem grzejniki żeliwne są wybierane stosunkowo rzadko? Ze względu na fakt, że mają one grube ściany, wolno się nagrzewają, co w praktyce oznacza, że stosunkowo wolno reagują na zmiany temperatury (plusem tej sytuacji jest fakt, że piec pracuje ekonomiczne). Do tego dochodzi fakt, że człony grzejników są bardzo ciężkie, a poza tym mają charakterystyczną chropowatą powierzchnię, której utrzymanie w czystości nie jest zbyt proste.

Nowoczesne grzejniki żeliwne to rozwiązanie o nieco zredukowanej pojemności cieplnej. Grzejniki tego typu są w stanie bez przeszkód współpracować np. z takimi urządzeniami grzewczymi, jak gazowe kotły kondensacyjne.

Popularne grzejniki stalowe

Nowoczesne grzejniki ze stali cieszą się największym zainteresowaniem na rynku, co łatwo można wytłumaczyć. Producenci oferują wiele modeli o bardzo zróżnicowanych parametrach technicznych. Swego czasu chętnie kupowane były grzejniki członowe wykonane ze stali. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań żeliwnych były one stosunkowo lekkie. Modele tego typu można zamówić także i dzisiaj. Jednak obecnie klienci decydują sie przede wszystkim na stalowe grzejniki płytowe - rozwiązanie wydajne, atrakcyjne dla oka i korzystne cenowo. Tego typu grzejniki, chociaż wyróżniają się stosunkowo małymi gabarytami, mają dużą moc.

Konstrukcja płytowych grzejników ze stali nie jest zbyt skomplikowana Zgrzewane są ze sobą arkusze stali, pomiędzy nimi powstają kanały, w których ma przepływać woda. Możliwe jest przymocowanie specjalnych elementów konwekcyjnych, które dodatkowo zwiększają powierzchnię, przez którą dochodzi do wymiany ciepła.

Chociaż grzejniki stalowe mają wiele zalet, trzeba pamiętać o tym, że są one dość podatne na szkodliwe działanie wody o złej jakości. Oprócz tego ich żywotność może zostać zdecydowanie skrócona, jeśli w instalacji obecny jest tlen. Stąd też wykorzystywanie grzejników ze stali w instalacjach otwartych jest niezalecane.

Nowoczesne grzejniki aluminiowe

Ciekawym rozwiązaniem są członowe grzejniki aluminiowe. Najczęściej, jeśli następuje wymiana starych grzejników żeliwnych na aluminiowe, nie jest konieczna żadna przeróbka instalacji. Poszczególne człony grzejników z aluminium mają nie tylko podobne gabaryty, ale także i podobną wydajność, jak tradycyjne człony żeliwne. Poszczególne żeberka aluminiowych grzejników skręca się ze sobą. Modułowość konstrukcji oznacza w praktyce, że w razie potrzeby można ją bez problemu poszerzyć o kolejne elementy. Grzejniki z aluminium szybko się nagrzewają, zatem sterowanie instalacją grzewczą jest łatwiejsze.

Wysokiej jakości grzejniki z aluminium:

 • dobrze współpracują z kotłami z automatyczną regulacją temperatury (dzięki stosunkowo niedużej bezwładności cieplnej);

 • są lekkie;

 • mają gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że grzejniki aluminiowe są niezbyt odporne na powstawanie uszkodzeń mechanicznych. Stąd też wymagana jest szczególna ostrożność przy ich montażu, ponieważ łatwo może dojść do ukruszenia członów grzejnika.

Prawidłowy dobór grzejników do konkretnego pomieszczenia

Wybór grzejników o odpowiedniej mocy, adekwatnej do powierzchni danego pomieszczenia, to wcale nie takie proste zadanie. Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania profesjonalnego projektu instalacji centralnego ogrzewania. Taki projekt uwzględnia nie tylko oczekiwania inwestora, ale także i wszystkie czynniki, które w danym budynku mogą prowadzić do strat ciepła. Tym samym możliwe jest wybranie grzejników, które zapewnią użytkownikom budynku komfort cieplny.

Oczywiście można podjąć także próby samodzielnego wyboru odpowiednich grzejników. W tym celu konieczne jest orientacyjne wyliczenie, ile ciepła będzie potrzebne w konkretnym budynku. Teoretycznie zapotrzebowanie na ciepło wygląda w ten sposób:

 • 130-200 W/m2 – wartość ta dotyczy budynków o raczej słabej izolacji cieplnej. Współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne U jest wyższy niż 1 W/(m2K);

 • 90-110 W/m2 – to wartość, którą bierzemy pod uwagę, jeśli współczynnik przenikania ciepła oscyluje wokół 0,7 W/(m2K);

 • 60-70 W/m2 – wartość dotyczy nowoczesnych budynków o współczynniku U ok. 0,3 W/(m2K).

Aby dokładnie określić, ile ciepła będziemy potrzebować, należy szacunkowe zapotrzebowanie pomnożyć przez powierzchnię pomieszczeń. To jednak nie wszystko. Wypadałoby oczywiście wziąć pod uwagę także zwyczaje domowników. Jeśli w danym domu korzysta się z zaworów termostatycznych, tzn. jeśli temperatura na dzień jest obniżana i podwyższana wieczorem (gdy domownicy wracają do domu), dobrym rozwiązaniem są grzejniki o mocy o 15% wyższej. Zasadniczo warto jednak tę istotną kwestię uzgodnić z profesjonalistą, który będzie w stanie zaoferować rozwiązanie optymalne dla konkretnego budynku i potrzeb jego mieszkańców.

Jak kupić dobry grzejnik?

Dobór grzejników - Jaka moc grzejnika?

Grzejniki to urządzenia grzewcze, które są powszechnie wykorzystywane, zarówno w domach mieszkalnych, jak i pomieszczeniach użytkowanych komercyjnie. Nowoczesne grzejniki są nie tylko estetyczne, ale także i bardzo funkcjonalne. To urządzenia, które efektywnie przekazują ciepło do pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że grzejniki tylko wtedy dobrze spełniają swoją rolę, gdy mają odpowiednią moc. Projektując centralne ogrzewanie w domu, warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi, jeśli zależy nam na tym, aby dom był naprawdę odpowiednio ogrzany. Oczywiście dobór mocy grzejników można jak najbardziej powierzyć projektantowi instalacji C.O.

W tej chwili oferta producentów rozwiązań grzewczych jest faktycznie bardzo rozwinięta. Dostępne są grzejniki, które mają różne parametry techniczne, jest wiele modeli, które wyróżniają się zaskakującym designem (najczęściej chodzi o tzw. grzejniki dekoracyjne). Wiadomo, że przy doborze grzejnika musimy wziąć pod uwagę jego estetykę oraz gabaryty, grzejnik musi przecież pasować rozmiarowo do miejsca, w którym ma zostać zamontowany. Jednak nie zapominajmy i o tym, że najważniejszym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę jest moc grzejnika.

Odpowiednia moc grzejnika jest bardzo ważna

Jaka moc grzejnika będzie wystarczająca? To pytanie musimy sobie zadać, jeśli zależy nam na tym, aby zyskać prawdziwy komfort cieplny w domu. Moc cieplna urządzeń grzewczych to wartość, która wyrażana jest w watach [W]. Dobierając grzejnik, musimy pamiętać o tym, że jego moc powinna być równa lub wyższa (najlepiej) niż zapotrzebowanie na ciepło, które występuje w danym pomieszczeniu. Warto jednak zaznaczyć, że określenie zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu nie jest wcale takie proste. A to dlatego, że można co prawda posługiwać się orientacyjnymi wartościami, jednak one nie uwzględniają realnych warunków. Chodzi głównie o straty ciepła w konkretnym pomieszczeniu, one wywierają bardzo duży wpływ na ostateczne zapotrzebowanie na energię cieplną. Z racji tego, że oszacowanie wielkości strat ciepła nie jest takie proste, najlepiej byłoby powierzyć to zadanie fachowcom.

Co wpływa na straty ciepła w pomieszczeniu?

Dość często dochodzi niestety do sytuacji, w której moc grzejnika dobierana jest wyłącznie na podstawie kubatury pomieszczenia. To błąd. Nie można kierować się samymi tylko wartościami wskaźnikowymi, ponieważ w zależności od lokalizacji budynku, sposobu jego budowy itd. występują w nim różne straty ciepła. W praktyce oznacza to, że wartości zapotrzebowania na ciepło mogą wahać się nawet w przedziale 40 do nawet 200 W/m². To naprawdę dużo.

Aby określić realne straty ciepła, należy uwzględnić następujące czynniki:

 • lokalizacja budynku - trzeba liczyć się z tym, że w przypadku budynków usytuowanych na wolnej przestrzeni lub w miejscach, gdzie jest zwykle dość wietrznie, straty ciepła są wyższe;

 • temperatura na zewnątrz budynku - strata ciepła będzie tym wyższa, im niższa jest temperatura zewnętrzna.

 • temperatura wewnątrz budynku - wszystko zależy od tego, w jaki sposób zamierzamy dane pomieszczenie użytkować. Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Musimy oczywiście pamiętać, że inna moc potrzebna jest do kuchni, inna z kolei do salonu, a już zupełnie inna do pomieszczeń wykorzystywanych do innych celów niż mieszkalne. Temperatura wewnętrzna pomieszczenia musi zostać precyzyjnie określona.

 • izolacja budynku - bardzo ważna jest ochrona danego budynku przed stratami ciepła. Dlatego warto wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła ścian, stropu i podłogi. Im jest o niższy, tym mniej energii cieplnej potrzeba, aby cieszyć się komfortem cieplnym w domu;

 • okna i inne szklane elementy - okna i przeszklenia, modne obecnie szklane ściany itd. to miejsca, w których dochodzi do stosunkowo dużych strat ciepła. Można oczywiście zainwestować w nowoczesne okna o niskich wartościach współczynnika przenikania ciepła, aby straty ciepła zostały ograniczone;

 • parametry czynnika grzewczego - zazwyczaj moc cieplna grzejnika określana jest w oparciu o takie wartości jak temperatura zasilania oraz temperatura powrotu, a także temperatury w konkretnym pomieszczeniu na poziomie 75/65/20 stopni C lub 70/55/20 stopni C.

Moc grzewcza grzejnika a jego wymiary

Wiadomo, że przy wyborze grzejnika do łazienki, kuchni, salonu itd., musimy wziąć pod uwagę także i jego gabaryty. Ostatecznie nie każdy grzejnik pasuje do danego miejsca. Co istotne, nowoczesne grzejniki mogą mieć różną moc ciepną, nawet jeśli ich gabaryty są takie same. Przykładem mogą być grzejniki ze stali, które oferowane są jako konstrukcje jedno- dwu lub trzypłytowe. Im więcej płyt ma taki grzejnik, tym więcej energii cieplnej może przekazać do pomieszczenia, które chcemy ogrzać. Również i jeśli chodzi o różnice w kształcie poszczególnych modeli, musimy mieć świadomość tego, że na rynku znajdziemy grzejniki wysokie, ale raczej krótkie, lub niskie i jednocześnie długie, których moc będzie taka sama. To bardzo ważne, ponieważ bez problemu można znaleźć grzejniki pasujące np. do miejsca pod oknem w naszym salonie lub innym pomieszczeniu, którego moc będzie wystarczająca dla naszych potrzeb.

Moc grzejnika a powierzchnia pomieszczenia i inne ważne parametry

Jak sprawdzić moc grzejnika, która będzie odpowiednia do konkretnego pomieszczenia? W tym celu można oczywiście wykorzystać specjalny kalkulator, poza tym można także kierować się ogólnymi danymi wskaźnikowymi. Przy założeniu, że typowa wysokość kondygnacji wyniki ok. 2,7 m, podawana jest przybliżona moc grzejnika na m2. W budynkach dobrze izolowanych termicznie moc ta wynosi 80 W/m2, z kolei do domu, które nie jest zbyt dobrze ocieplony, należy zakupić grzejnik o wyższej mocy. Szacuje się, że zapotrzebowane na energię cieplną wynosi w takim przypadku około 120 W/m2 lub więcej.

Oczywiście nie zawsze da się dobrze określić, jaka moc grzewcza jest niezbędna na metr kwadratowy. Dlaczego? W grę wchodzą przecież pomieszczenia o niestandardowej wysokości, a także bardzo popularne poddasza ze skosami. W takim przypadku ciężko byłoby jednoznacznie ustalić, jak moc grzewcza na 1 m2 jest niezbędna. W takim przypadku określana jest moc grzejnika na m3, w dobrze ocieplonych budynkach przyjmuje się, że wynosi ona 40 W/m3. W słabiej ocieplonych budynkach moc grzewcza powinna oscylować wokół 60 W/m3.

Jaka moc cieplna do łazienki? To kolejne ważne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć. Ze względu na swoje przeznaczenie łazienka jest pomieszczeniem, w którym komfort cieplny jest bardzo istotny. Zaleca się, aby grzejniki miały moc o 25% wyższą niż w innych pomieszczeniach mieszkalnych w domu.

Moc cieplna grzejnika wzór. Jak dobrać dobry grzejnik?

Pewnym rozwiązaniem jest bazowanie na szacunkowych wartościach, które wyglądają następująco:

 • 120-200 W/m2 – w domach z bardzo słabą izolacją;

 • 60- 80 W/m2 – w domach z normalną izolacją;

 • 30-50 W/m2 – w domach z wyjątkowo dobrą izolacją.

Aby w przybliżeniu wyliczyć moc grzejnika, możemy bazować także na wzorze:

Q [W] = A [m2] x q [W/m2]

Mnożymy zapotrzebowanie na ciepło (q) przez powierzchnię pomieszczenia, tak wyliczymy, ile teoretycznie powinna wynosić moc grzewcza grzejnika w danym pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak, że wynik takich obliczeń to wartość jedynie przybliżona, raczej niezbyt dokładna. Przy wyborze grzejnika musimy uwzględnić wiele parametrów budynku, o których wspominaliśmy wyżej.

Moc grzejnika - kalkulator

Samodzielne obliczenie adekwatnej mocy grzejnika na pewno nie należy do najłatwiejszych, dlatego też udostępniamy Państwu poniższy kalkulator mocy grzejnika, z pomocą którego określenie parametrów nowych grzejników stanie się o wiele prostsze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl